Папрене поправке на Гочу
Скидање клозетских шоља наплаћивано по 2.000, скидање врата са шарки 300 динара – само су неке од ставки приликом преуређења дечјег хотела
Комфор мора да кошта:
Дечји хотел на Гочу
(Фото М. Дугалић)
Краљево – Више од три милиона динара коштаће општински буџет преуређење пет соба и два апартмана у дечјем хотелу на Гочу. Можда ће неко рећи да и није скупо, али када и лаик за грађевинарство погледа папире јасно је да су цене папрене, да су поједини послови скупи и прескупи.
Примера ради, иако је аутор пројекта преуређења био ,,широке руке”, кад се цене у пројекту упореде са онима које важе за стандардне и које сасвим солидним сматрају стручњаци општинске дирекције за изградњу, сви радови су плаћени још скупље, поједини чак и по неколико пута. Тако је, рецимо, демонтажа клозетске шоље (зна се да је у питању одвијање два завртња) пројектант навео да кошта 430, у општинској дирекцији кажу да је та цена 210 динара, а приликом уређења дечјег хотела на Гочу извођачу радова, приватној фирми ,,Дади”, чији је власник Драгутин Драшковић, демонтажа сваке те шоље, а било их је шест, плаћена је по 2.000 динара!
Затим демонтажа умиваоника, по 1200, уместо по 430 динара, демонтажа туш-каде по 2.000, уместо по 680 динара. Зна се, такође, да не треба мајстор за скидање плотова врата без демонтирања оквира, односно штокова, али је тај ,,мајсторлук” за свако скидање плoта са ,,шарки” плаћен по 300, иако је пројектант предвидео да то вреди само 52 динара. Добро су прошле и хигијеничарке, ако их је било. Наиме, завршно чишћење објекта коштало је 48.000 динара, јер је цена са предвиђених 52 ,,скочила” на 120 динара по квадрату (укупна површина је 400 квадрата).
Да се и не говори о сложенијим и стручнијим радовима, али пада у очи, рецимо, „поскупљење” испитивања подложне мреже на притисак од 13 динара по метру, на 200, или њена дезинфекција за 81.000. Тако је половина радова, уместо око милион, плаћена скоро милион и по динара. То је за прву фазу, пошто је, да би набавке биле мале и процедура доделе посла једноставна, ова инвестиција подељена. Будући да је поменути извођач окончао радове и у другој фази, на реду је исплата око 1,4 милиона динара иако је пројектант сматрао да то вреди 980.000 динара. Дакле, у односу на вредност инвестиције предвиђене пројектом, фирми ,,Дади” ће бити исплаћено око 800.000 више.
– Није то ништа за уређење 21 собе у хотелу – каже нам Милољуб Столовић, начелник Одељења друштвених делатности у краљевачкој општини.
Међутим, на нашу примедбу да је реч о само седам соба, Столовић нас, како рече, услед „недостатка времена и информација о томе”, упути на директора дечјег хотела.
Питали смо и Александра Левајца, директора хотела на Гочу који је посебно инсистирао да ”дођемо, погледамо и проценимо шта је све урађено”:
– Каква демонтажа шоље. То је све било запекло, морала је плоча да се пробија, видела се доле кухиња из соба кад смо то демонтирали. Све је било труло. Морали смо да мењамо комплетну канализацију, иструлиле су и оловне цеви. Такође, десет слојева тапета је било на зидовима. Значи, једно је шта пише, а друго шта се радило и урадило. Све је поскупело због тих додатних и сложенијих послова него што се мислило. Иначе, сваки смо рачун по два пута проверавали – тврди директор Левајац.
Мирољуб Дугалић
[објављено: 21.04.2007.]
www.politika.co.yu