forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 21 Jan 2021, 20:33

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Apr 2007, 16:50 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2007, 00:58
Jedna od najboljih svetskih ekipa za razminiranje radi u okolini Kraljeva

Zagrepčani čiste bombe u Srbiji
Autor: S. Trifunović | 16.04.2007 - 13:00

KRALJEVO - Za dva dana, na području od nekoliko hektara u selu Samaila, tik uz stari put od Kraljeva ka Čačku, timovi zagrebačke firme „Dok-ing“ pronašli su 13 kasetnih bombi. Na ovo područje 1999. godine NATO je izručio 17 kontejnera sa u proseku 180 kasetnih bombi. Eksperti zagrebačke firme, jedne od najuglednijih u svetu za razminiranje, u narednih mesec i po dana treba konačno da očiste područje od 250.000 kvadrata sa koga još vrebaju „žute ubice“.
Ko su ljudi koji se bave jednim od najopasnijih poslova na svetu?
Hrvoje Radočaj sa 31 godinom, kako kažu njegovi prijatelji, jedan je od najboljih stručnjaka za razminiranje, a karijeru uspešnog policijskog specijalca zamenio je unosnim, rizičnim, ali kako sam primećuje, izuzetno humanim poslom. U Samaili je rukovodilac radilišta.
- Posle 10 godina u ovom poslu shvatam da sam učinio pravu stvar. Radio sam u Bosni, Hrvatskoj, u Srbiji sam treći put posle Kopaonika i Niša, i ono što me najviše plaši je činjenica da je mnogo onih koji ovo zlo seju, a malo nas koji ga uklanjamo. Zato na svako završeno čišćenje terena ne gledam kao na dobar posao, već na još jednu dobijenu bitku sa zlom - kaže Radočaj, koga kod kuće sa zebnjom čekaju supruga i kćerkica, koja je još mala da shvati koliko se opasnim poslom bavi tata.
Mladenko Laštro veoma dobro zna koliko je opasno ući u njivu „zasejanu“ minama i bombama.
- Suza suzu goni - kaže Mladenko kroz smeh, opisujući rastanke sa suprugom i sinom. Do rata je bio kuvar u hotelu, a onda je sve „otišlo k vragu“. Ovaj 50-godišnjak već jednu deceniju detektorom „prepipava“ zemlju po staroj Jugi.
- Iskreno, muka me je naterala. Nema posla, šta ćeš. Sećam se koliki je strah bio kada sam prvi put ušao u minsko polje. Vremenom sve pređe u nešto što ne bih mogao da nazovem rutinom. Kao kad gostu nosiš piće: radiš to stalno, ali uvek paziš da ne prospeš - kaže Laštro.
Sa njive na kojoj u pravilnom poretku napreduje petnaestak deminera ponovo se čuje karakteristični prodorni pisak detektora.
- Još jedna - raportira šefu motorolom Ilijaz Dedić.
Sa našim fotoaparatom Radočaj odlazi u polje. Civilima je čak i u istraženi prostor zabranjeno da ulaze. Vraća se sa fotografijama i Ilijazom Dedićem.
Ispod teškog pancira i šlema kipti znoj. Polovina aprila, a zvezda već nemilosrdno prži, pa pauza dobro dođe. Ilijaz sa troje dece i suprugom živi u Živinicama, i pre odlaska na teren izljubi se s njima, kao da je to, daleko bilo, poslednji put.
- Svaka bomba koju nađem je jedna spasena noga, jedna ljudska glava. To vredi više od para. Ali, mislim da ću ovaj posao prestati da radim kroz pet, šest godina. Troši ovo, ubija živce - kaže 44-godišnji Ilijaz.
Koliko će još ovaj stresni posao raditi Če, kako Vjekoslava Nikolića, Ilijazovog ispisnika, zovu kolege, ne zna. U velikom timu on je jedan od retkih neoženjenih.
- Bio sam se otisnuo u svet brodom. Karibi, Kuba, Veliki Kanjon. Onda se vratim kući u Zagreb, pa se postavi pitanje šta raditi? I, evo me.
Vjekoslav rukuje grdosijom od pet tona koja radi na „daljinsko“ i služi da očisti šikaru u koju bi bilo opasno da demineri uđu.
- Hvala Bogu da su došli - kaže Ratko Novaković ispred čije kafane je privremena baza „Dok-inga“.
Čika Ratko se seća dana kada su sa drveta ispred kafane kasetne bombe visile kao novogodišnji ukrasi.
- Ma, u kuću mi je uletela - dodaje komšija Stevo Pešić. I on jedva čeka da demineri završe posao i da na miru može da obrađuje imanje.
U Samailima i danas ima domaćina koji u njive nisu ulazili od 1999. godine.
- To je izuzetno opasno, jer čak i statički elektricitet može da ih aktivira. Ali, kada mi završimo posao, to što pregledamo biće sigurno bezbedno - poručuje Radočaj.
Pojačanja iz Niša
Firma „Dok-ing“ je iz Zagreba, ali u ekipi koja vrši razminiranje su osim Hrvata iz Hrvatske i Hrvati iz Bosne, Bošnjaci, Srbi iz Bosne, a uskoro
stižu i pojačanja iz Niša. „Šalili smo se pre neko veče - Juga u malom“, kažu kroz smeh ljudi koji se bave humanim i opasnim poslom. www.blic.co.yu

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Maj 2007, 01:25 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2007, 00:58
Posle 60 godina!

UKLONJENA BOMBA S BERANOVCA

KRALJEVO - Specijalne pirotehničke ekipe policije i vojske uklonile su, krajem minule nedelje, neeskplodiranu avio-bombu iz Drugog svetskog rata pronađenu u naselju Beranovac kod Kraljeva.
Ona će biti uništena na vojnom poligonu u Nikincima. Opasnu eksplozivnu napravu pronašli su građevinski radnici jedne kraljevačke firme koja je na Beranovcu započela radove na izgradnji stambenog bloka namenjenog raseljenim licima i socijalno ugroženom domaćem stanovništvu.

Na svega stotinak metara od mesta na kojem je pronađena granata teška stotinak kilograma, napunjena s četrdesetak kilograma razornog trotila, nalazi se SOS "Dečje selo", u kojem je smešteno pedesetak mališana.
www.kurir-info.co.yu

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]