BADNJI DAN - BADNJE VEČE

Za verujuće - crkve, religija...

Moderator: Moderatori

BADNJI DAN - BADNJE VEČE

Postod QTA » 05 Jan 2007, 19:04

Danas je TUCIN DAN :oops: - pazite sta radite :wink:
a
Sutra 06.01.2007 je

BADNJI DAN - BADNJE VE?E

Zbog popisa stanovnitva Presveta Deva Marija se sa Pravednim Josifom nala u Vitlejemu devet meseci posle za?e?a Hristovog od Duha Svetoga. Kako su se zbog popisa i mnogi drugi slegli u grad, preno?ita nije bilo ni po ku?ama ni po gostionicama. Zano?ili su u jednoj pe?ini koja je pastirima sluila kao tala. Tako je Gospod Isus Hristos odmah po ro?enju poloen u jasle, a prvi ?e ga pozdraviti prosti pastiri ali i veliki mudraci, astrolozi sa Istoka koji su u Vitlejem stigli prate?i nebeske
znakove velikog doga?aja.

Badnje ve?e je kraj Boi?nog posta i kulminacija i?ekivanja dolaska Spasitelja, ro?enja Sina Bojeg u ljudskom telu. U atmosferi radosne tiine Crkva se priprema da do?eka Bogomladenca. Vernici dobijaju osve?ene badnjake koje odnose svojim ku?ama. Porodice se okupljaju u svojim domovima kao oko slame i li?a Hristove kolevke u jaslama Vitlejemske pe?ine. Dolazi no? radosti i pastira i mudraca.

Pribliava se dugo o?ekivani i u Starom zavetu prorokovan doga?aj - ro?enje Mesije, Spasitelja sveta. Ro?enje Bogo?oveka, otelotvorenje drugog lica Svete Trojice - Sina Bojeg. On, Gospodar sveta i Car nad carevima rodi?e se u ljudskom telu da izvri delo spasenja ljudskog koje nisu mogle da izvre sluge NJegove.

Badnji dan, dan uo?i Boi?a dobio je ime po Badnjoj ve?eri, a to zbog toga to se te ve?eri ne spava ve? se - bdi, bdenie. Na nave?erje praznika Ro?enja Hristovog slue se takozvani carski ?asovi, spoj sva ?etiri ?asa u jednu slubu sa dodatkom izobraziteljne slube koja na neki na?in zamenjuje liturgiju.

Hrastovo ili cerovo drvo koje doma?in porodice unosi na Badnji dan u ku?u i koje se na Badnje ve?e loi na ognjitu. Plamen badnjaka preobraava Stari Zavet ali i pagansku religiju naih predaka u svetlost Novog Zaveta. Hri?anski badnjak poti?e od one ?udesne vitlejemske no?i kada su pastiri, ?uvaju?i svoja stada u blizini pe?ine u kojoj ?e se roditi Hristos, loili vatru i grejali se, da bi posle javljanja an?ela Gospodnjeg nasekli grane i doneli da naloe vatru pored Novoro?en?eta, i pored NJegove majke.
Slika
Kad sam dobar, zaista sam dobar. Kada sam zao - jos sam bolji
Korisnikov avatar
QTA
Pravi kraljevčanin :)

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20

Povratak na Duhovnost