SVETI STEVAN - STEVANJDAN

Za verujuće - crkve, religija...

Moderator: Moderatori

SVETI STEVAN - STEVANJDAN

Postod QTA » 09 Jan 2007, 20:11

STEVANJDAN

Prva krsna slava po Boi?u je Stevanjdan, koji spada me?u osam slava koje se najvie praznuju u srpskom narodu. Stevanjdan je ina?e u prazni?nom danu, koji se, osim od onih ?ija je slava, svuda svetkuje kao tre?i dan Boi?a.

Sveti Stevan je prvi od sedmorice ?akona koga su rukopoloili sveti apostoli, pa se zato i naziva arhi?akon Stefan, to zna?i: prvi, glavni me?u ?akonima. Osim toga, on je i prvi mu?enik za veru hri?ansku, te je stoga i nazvan Prvomu?enik Stevan. Kao propovednik u Jerusalimu, izveden je iz grada i skon?ao od kamenovanja u kojem je u?estvovao i njegov ro?ak Savle (kasniji apostol Pavle). Kult ovog sveca je vrlo rano razvijen i u svetu je podignuto mnotvo hramova njemu posve?enih. Samo Srbi su mu posvetili vie od ?etrdeset crkava i manastira. Crkva mu ?ini pomen ?etiri puta godinje, a u naem narodu su dva njegova datuma u osobitom potovanju - danas i 15. avgusta, kada se svetkuje kao Stevan Vetroviti.

Mnotvo je narodnih obi?aja i verovanja o Stevanjdanu. Najrairenija radnja o ovom danu je iznoenje boi?ne slame iz ku?e. Paljivo pometena, slama nije bacana, jer se veruje u njenu plodotvornu mo?, ve? je stavljana radi podsticanja roda i napredovanja u raklje vo?nog drve?a, p?elinjak ili privredne zgrade.

U umadijskim selima se na Stevanjdan "polaze ljive". Doma?in sa sekirom odlazi u vo?njak da, kako se kae, pose?e nerodna stabla. Uzmahne sekirom, a neko ko je s njim ga odvrati od se?e, govore?i mu da ne se?e, jer ?e ove godine da rodi, pa stavi rukovet boi?ne slame u raklje stabla. I tako, od vo?ke do vo?ke, dok ne zakite slamom, radi pospeivanja rodnosti, sva stabla koja su prethodne godine omanula u rodu. Verovalo se da boi?na slama titi vo?njake od grada.

Po Banatu i Sremu su boi?nu slamu uklanjali ve? odmah po pono?i na Stevanjdan. Slamu su uklanjale ene, po pravilu ?ute?i - da se ne ?uje kako odlazi Boi?. Ponegde su to ene ?inile nage, jer se verovalo da tako ne?e biti u ku?i buva. Slama je iznoena naj?e?e u vinograd i posipana ispod ?okota, radi boljeg roda gro?a. Ili je stavljana u gnezda da kokoke bolje nose jaja i legu vie pili?a. Metla kojom je slama u ku?i pometena nije u druge svrhe upotrebljavana tokom godine, jer je ?uvana radi zdravlja.

SVIMA KOJI SLAVE __ SRETNA SLAVA
Slika
Kad sam dobar, zaista sam dobar. Kada sam zao - jos sam bolji
Korisnikov avatar
QTA
Pravi kraljevčanin :)

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20

Povratak na Duhovnost