Kraljevacke crtice

...o mestima u Kraljevu koje volite, pored kojih prolazite i (ne) zastajete: trgovi, zgrade, parkovi, obale, skrivena mesta...

Moderator: Moderatori

Kraljevacke crtice

Postod Kapetan Deroko » 26 Sep 2006, 22:40

Ми који смо одрастали седамдесетих и осамдесетих година у Краљеву на улицама смо сретали једну специјалну групу људи, оних који су били на граници на маргини, а који су опет својим постојањем давали Краљеву одређену арому и специфичан балкански урабанитет. Ти људи били амали, количари,семенкари, радили су те маргиналне послове не би ли некако зарадили за хлеба и често нешто ракије. Како су они постали то што јесу, ја не знам, њихове животне историје чекају неког краљевачког Боре Станковића који је о божјацима из Врања тако предивно писао. Иако такви какви су били негде на дну статусне лествице, увек су уживали извесну дозу поштовања од оних старијих правих краљевчана, оних који су нешто значили и пре него што су црвени дошли. Деца и они ближи по статусу нису били такви, али то тако ваљда свуда бива. Оно што је истина да нема готово ниједне породице из града која се кућила у то време да није имала неки део намаштаја који су ти људи на својим леђима или својим колицима пренели. Ко од њих није купио семенке испред Ибра или још чешће Сутјеске пред матине представу. Ако ни због чега другог заслужили су самим својим постојаљем да се по њима назову понеки од сокака који по чаршији никоше у последњих десетак година, како је већ то предложио један мој добар пријатељ који је одрастао у то време. То је најмање што можемо да урадимо не би ли сачували сећање на њих.
'Nad Kraljevom ziva vatra seva...'
Korisnikov avatar
Kapetan Deroko
Kraljevčanin junior

Pridružio se: 02 Sep 2006, 21:02

Postod coper » 26 Sep 2006, 23:15

Pozdrav.
Predlog je izuzetan. Cale mi je 55. god. pa cu ga pitati za imena NAJVECIH KRALJEVCANA koji su se bavili takvim poslovima u to vreme.
To bih mozda i deda mogao da mi isprica. I on je Kraljevcanin.

Ionako ce biti potrebna nova imena ulica kada se zavrse zgrade koje se neprestano izgradjuju. Tada bismo mogli da ukazemo veliku pocast zasluznim Kraljevcanima.
Moje misljenje na ovu temu je da nisu vazni samo oni uspesni poput nekog lekara, profesora itd.
Korisnikov avatar
coper
Pravi kraljevčanin :)

Pridružio se: 26 Maj 2006, 01:42

Postod carnifex » 27 Sep 2006, 19:35

Mislim da cika Miro Vasic, stari mesar i kraljevacki svaler ;)
definitivno zasluzuje svoje sokace!
Mada, on je, valjda, jos uvek ziv...
"The mark of the immature man is that he wants to die nobly for cause,
while the mark of mature man is that he wants to live humbly for one." -Wilhelm Stekel

Slika
Korisnikov avatar
carnifex
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 15 Avg 2005, 00:21

Postod Kapetan Deroko » 03 Okt 2006, 19:55

Ја се сећам пар њих:
Буби-висок, увек му цигарета скоро сва претворена у пепео у углу уста, ћопав, обучен у изношени сако светлих боја,рођен тамо негде крајем тридесетих година прошлога века, количар...
Љубо и Љубинка- сигурно најживописнији пар у Краљеву тих година. Ниски растом, он у плавом радничком оделу са плавом капицом, она увек у некаквој изношеној љубичастој сукњи и љубичастој марами,живели су тамо иза најновије Параклеове радње(уколико иста није нестала од летос). Често су били мета дечијих зафркавања која су не ретко била више мего груба,Љубо би то све стојички издржавао, а Љубинка се вијала са њима,псовала и клела, гађала са чим стигне што је мангупчиће доводило до екстазе. Једном је моја екипа покушала у Гимназији да покрене школски часопис. Један од нас је добио задатак да интервјуише Љуба. Какав је то интервју био. Колико је тај човек имао оне обичне мудрости и поштовања за људе око себе.
Љуба је волео да попије и често је био толико пијам да није могао да одхода до куће. Љубинка би тада отишла да га тражи, некако би убацила у колица којима је зарађивао хлеб и вукла га кући, час кунући га, час тепајући му.
Цале'- семенкар,низак и увек са својом корпом у којој су већ били завијени фишеци , са бундевиним и сунцокретовим семенкама и кикирикијем.
Сећам се такође једног лика који је био у пошти и помагао у паковању пакета. Дебео,са неизбежном цигаретом у устима и црном изношеном капуту у току лета и прскуку од одела преко увек знојаве кошуље...
'Nad Kraljevom ziva vatra seva...'
Korisnikov avatar
Kapetan Deroko
Kraljevčanin junior

Pridružio se: 02 Sep 2006, 21:02

Postod Sumatraista » 09 Okt 2006, 18:54

Ја се још сећам Илије, оног с једном руком, што је у главној улици мерио људе „тачном вагом“. Како ми је баба причала, био је у четницима, осакаћен је од стране партизана, неким чудом је преживео „ослобођење“ и живео без икакве пензије или социјалне заштите - ово му је био једини извор прихода. За Цала знам да је био јако добар и осећајан човек и да је могао о старом Краљеву и Краљевчанима да прича сатима на крајње козерски начин.
Интересантно, за све ове људе са маргине је заједничко то да су сви редом били поштени. Никада нису неком нешто украли или учинили нажао.
Korisnikov avatar
Sumatraista
Kraljevčanin junior

Pridružio se: 13 Jan 2006, 15:05

Postod Goldfish » 08 Sep 2007, 15:32

Kapetan Deroko je napisao: Цале'- семенкар,низак и увек са својом корпом у којој су већ били завијени фишеци , са бундевиним и сунцокретовим семенкама и кикирикијем.
Сећам се такође једног лика који је био у пошти и помагао у паковању пакета. Дебео,са неизбежном цигаретом у устима и црном изношеном капуту у току лета и прскуку од одела преко увек знојаве кошуље...

secam se semenkara :)
a lik iz poshte zvao se Franc ili tako nekako :)
I still haven't found what I'm looking for
Goldfish

Pridružio se: 14 Nov 2005, 01:21

Postod QTA » 09 Sep 2007, 13:16

Dobro se secas :D Tako je. Zvao se Franc.
A jel se secate Panta Boska????????
Slika
Kad sam dobar, zaista sam dobar. Kada sam zao - jos sam bolji
Korisnikov avatar
QTA

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20

Postod Goldfish » 09 Sep 2007, 15:12

ko je Panto Boshko ? :)
Goldfish

Postod coper » 09 Sep 2007, 23:16

joooooooooj skoro sam cuo to ime, ko bese ???
da li neki ucitelj nastavnik, cekajjjjjjjjj moram da se setim
Korisnikov avatar
coper

Postod QTA » 10 Sep 2007, 15:42

Panto Bosko - jeedan grmalj od coveka (u svoje vreme) :D
visok blizu dva metra i tezak preko 150kg
Slika
Kad sam dobar, zaista sam dobar. Kada sam zao - jos sam bolji
Korisnikov avatar
QTA

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20

Postod Goldfish » 10 Sep 2007, 16:00

ne secam se. a shta je radio on ? el bio poznat samo po 'gabaritnosti' ? :D
Goldfish

Postod coper » 10 Sep 2007, 23:51

za sada sam se setio da je pominjan kao legenda (mora se proveriti u kom smislu legenda) i kao sto vec rekoste bio mnogo tezak skoro 200 kg.
pitacemo negde jos ...
ako je legenda treba se pominjati s postovanjem
Korisnikov avatar
coper

Povratak na Chill Out