forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 21 Nov 2019, 00:56

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Umro James Brown
PostPoslato: 26 Dec 2006, 01:18 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20
Atlanta
Preminuo Džejms Braun
ponedeljak, 25. decembar 2006.
Slika

Legendarni soul muzičar, Džejms Braun (James Brown), preminuo je u ponedeljak, 25. decembra u 73. godini, potvrdio je njegov agent Frenk Kopsidas (Frank Copsidas).

Muzičar koji je nosio epitet "Godfather of Soul" preminuo je u bolnici u Atlanti gde je dan ranije primljen zbog upale pluća.

Kopsidas je u izjavi za BBC naveo: "On je bio izuzetno uticajan, toliko toga sam naučio od njega".

"U petak je delio igračke, to je njegova redovna godišnja podela igračaka u Ogasti u Džordžiji".

" U subotu je otišao kod svog zubara u Atlanti, i njegov zubar mu je rekao da nešto nije u redu, i poslao ga odmah kod lekara".

Braun je rođen 1933. u gradiću Barnvel Južnoj Karolini, a porodica se nešto kasnije preselila u Ogastu u Džordžiji, gde je Braun zarađivao, još kao dečkić radeći kao čistač cipela i berač pamuka.

Prvi ozbiljniji sukob sa zakonom desio se 1948. kada je zbog krađe osuđen na tri godine u zatvoru za maloletnike.

Nakon izlaska iz zatvora, 1955. godine priključio se gospel bendu "The Gospel Starlighters", a kada se ovaj bend raspao kreće se sve više u pravcu ritma i bluza.

Prvi singl "Please, please, please" , koji za izdavačku kuću King Records iz Sinsinatija, objavljuje 1956. sa bendom "The Famous Flames", našao se na petom mestu na američkoj ritam i bluz listi.

Veliki hit "Night Train", koji je odmah po objavljivanju 1961. godine dospeo na peto mesto R'n'B liste, po prvi put je izložio ono što će postati poznato kao "Zvuk Džejmsa Brauna": improvizacije, istaknute duvačke deonice i brz, veoma naglašen ritam.

Iako su njegovi hitovi bili veoma uspešni na listama, on i njegov bend The Flames nisu bili preterano poznati sve do objavljivanja prvog LP-a "Live At The Apollo" iz 1962. godine.

Sredinom 60-ih godina XX veka Braun postiže najveći komercijalni uspeh - to je period kada se pojavljuju i ogromni hitovi "Papa's got new bag" i "I got you (I feel good)", koje su obe objavljene 1965.

U ovom periodu Braun nastavlja i dalje da razvija fank zvuk:1967. objavljuje "Cold Sweat", pesmu koja gotovo da nema promena akorda, a koju su mnogi kritičari kasnije nazvali vrhuncem plesne muzike ovog perioda, i prvom pravom fank pločom.

Ubrzo počinje saradnju i sa džez muzičarima rafinišući zvuk, koji će kao takav uticati na brojne izvođače u drugoj polovini 1960-ih, pre svega na "Sly and the Family Stone", "Charles Wright & the Watts 103rd Street Rhythm Band", "Booker T. & the M.G.'s", "Temptations" i druge.

Njegov prateći bend The JB's nastao je na početku naredne decenije i prvi put je promovisan na Braunovom singlu iz 1970. "(Get Up I Feel Like Being a) Sex Machine". Uprkos manjim izmenama JB's će ostati najprepoznatljiviji Braunov bend do kraja karijere.

Iako je 1970-ih došlo do manjeg zatišja već tokom 80-ih vratio se punom snagom, ovaj put obraćajući se mnogo široj mejnstrim publici.

1988. uhapšen je i osuđen na šest godina zbog pretnje vatrenim oružjem i odbijanja da stane na zahtev policajca. Ovome je inače prethodila jurnjava kolima kroz dve države - Džordžiju i Južnu Karolinu - koja je okončana tako što je policajac pucao u gume njegovog vozila.

Izašao je posle tri godine, 1991. kada je objavljen album "Love Overdue" sa koga je skinut singl "Move on".

Prema podacima na njegovom zvaničnom sajtu Braun je imao 94 hit pesama na Bilbordovoj listi Hot 100 u Americi, a do kraja njegove karijere imao je preko 800 pesama na repertoaru.

Zanimljivo je da je u Britaniji Braun imao samo jedan singl među prvih deset na listi, i to je bio "Living in America", sa saundtreka za film "Roki IV", koji se 1986. našao na petom mestu.

Jedna od najvećih zasluga Džejmsa Brauna bilo je širenje fanka po celom svetu, kao i njegov uticaj na novu generaciju afroameričkih muzičara, koja je vremenom dovela do stvaranja repa i hip hopa.

2004. Braunu je dijagnoziran rak prostate, ali je uprkos tome on nastavio sa koncertnim aktivnostima.

U to vreme on je izjavio kako planira da nastavi da nastupa: "Svi imaju soul (dušu), bez obzira da li je u pitanju pričanje, hip hop, rep, gospel. Moramo se držati onoga što radimo. Ne želim da se menjam, zato što bih onda morao da promenim moje ime u Sem Smit ili Ted Rajt, ili neko drugo. Ja ću i dalje biti Džejms Braun.

2006. nastavio je svoju turneju nazvanu "Seven decades of funk", a 14. novembra Braun je nastupio na ceremoniji uvođenja u britansku dvoranu poznatih koja se održala u Alexandra Palace u Londonu. Jedan od poslednjih nastupa održao je u Zagrebu, 5. novembra ove godine.

Od pesama po kojima će ostati zapamćen izdvajaju se "I Got You (I Feel Good)", "Papa's Got a Brand New Bag", "Living in America", "Mr Dynamite", "Say it Loud (I'm Black and I'm Proud)", "Out of Sight," "(Get Up I Feel Like Being a) Sex Machine"...

1992. godine je osvojio Grammy nagradu za životno delo a u Dvoranu slavnih u Americi uključen je 1986. godine zajedno sa Elvisom i Čakom Berijem (Chuck Berry).

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2006, 13:56 
Big boss!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2004, 13:36
Stvarno je bio faca...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2006, 22:53 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2006, 18:11
znao sam da je trebalo da idem na njegov nastup pre par godina, ili kad je vec bio (ne secam se tachno) u BG-u.

vec je tad bio dosta mator, i predpostavio sam da je to verovatno poslednja i jedina prilika da vidim legendu funk-a. i deda (KONJ) iz ko zna kojih razloga nije otishao.

nek vam je za nauk. ko god da dodje u BG da odrzi cert, a mator je, obavezno idite. to vam je mozda jedina prilika. sutra vec moze da rikne.

R.I.P J A M E S

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2006, 00:49 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20
Pre desetak godina u hali jedan beogradskog sajma. Cini mi se bas '96 :?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]