forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 15 Nov 2019, 05:01

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2006, 23:21 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20
Posto je tema TENK morao si da ga pomenes. :) Evo ja sada okrecem TENK ka "tvojoj" zgradi
Citiraj:
shizofrena metalna konstrukcija pored šah kluba
. I ona se vidi od TENKA.
Ovoj "mojoj" zgradi
Citiraj:
na uglu Omladinske i Olge Jovicic-Rite
moze se pomoci. A "tvojoj" treba pomoc TENKA. Lepo je neko rekao da ga treba popraviti i doterati i zadnji pucanj, pre izmestanja, sta mislis gde :?:
Nemoj slucajno neko da mi kaze da sam omasio zgradu - pardon, t e m u. :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2006, 15:54 
Korisnikov avatar

Vajda ce je sada renovirati??? (zgradu na uglu Omladinske i Olge Jovicic)
Dobila je nove "stanare" :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2006, 10:55 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2006, 02:21
Bas me interesuje ko su ti :-k
Da li je medju njima... :lol:

Poslednji put menjao tiki dana 17 Jan 2007, 20:57, izmenjena samo jedanput

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2006, 14:58 
Korisnikov avatar

Ne znam da li je pukovnik ali zastava se vijori :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2008, 09:18 
Kraljevčanin omladinac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2006, 14:51
Što se tiče tenka mislim da on treba da ostane gde jeste. Naša prošlost ma kakva bila (loša ili dobra - izbor je Vaš) mora da postoji.

Inače ovaj naš kraljevački tenk nije pravi već je to verna kopija (replika) originala. Originalan (pravi) tenk se nalazi u Užicu.

Moje mišljenje je da tenk treba srediti kao spolja tako i unutra. Pogledajte samo kako izgleda tenk unutra.
U Kraljevu na žalost imamo beskućnike, to nije masovna pojava, (ima njih nekoliko), ali oni postoje, leti oni noće u tenku.

Slika
Spolja i nezigleda loše, ali ipak treba poraditi

Slika
Unutrašnjost, stvarno užas

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 13:23 
Kraljevčanin junior

Pridružio se: 20 Jan 2008, 14:37
Pozdrav.Evo da malo demistifikujemo tenk,i povod za takav spomenik istorijskim podacima.Kao sto neko rece u pitanju je americki laki tenk,tipa Stuart(ili Stjuart)M3A3.U ratnim dejstvima korisceno par komada uglavnom u Dalmaciji,tj.u delu jadranske obale.Nakon rata je nabavljena izvesna kolicina tih tenkova i ukupna brojka se kretala oko 100 komada u naoruzanju JA i kasnije JNA.Ovaj sacuvani primerak u Kraljevu je jedan od dva koja su sacuvana u Srbiji(koliko je meni poznato),drugi se nalazi na Kalemegdanu.
STUART M3A3
Slika
Povod za postavljanje ovakvog spomenika je zajednicka akcija partizanskih jedinica i jedinica Jugoslovenske vojske u otadzbini na oslobadjanju okupiranog Kraljeva,i tom prilkom su te kombinovane cetnicko-partizanske jedinice koristile u napadu na Nemce najmanje dva francuska tenka tipa Hockins.Ako je verovati spomen tabli jedan od njih je stigao do mesta gde se sada nalazi Stjuart.Naravno cetnici se ne spominju na tabli :? .Ko ne cita pazljivo tekst na tabli u prvi mah pomisli da je bas onaj izlozeni tenk taj koji je ucestvovao,ali nije.
Slika
Kao sto sam rekao u pitanju je bio francuski Hockins,dva ili tri komada(poput onog izlozenog u Uzicu)
HOTCHKISS
Slika

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 13:24 
Kraljevčanin junior

Nedavno sam na jednom forumu pronasao zanimljivu fotografiju koja pokazuje da ni ovaj Stjuart nije od samog pocetka predstavljao spomenik gorepomenutoj partizansko-cetnickoj akciji.Bilo bi lepo kada bi neko saznao tacnu godinu postavljanja Sjuarta.Evo i te fotke
Slika
Tenk na ovoj slici je najverovatnije maketa Sovjetskog tenka T34,gledajuci proporcije spomenika.Kada je on postavljen i uklonjen,a na njegovo mesto dosao Stjuart pitanje je.Ja pretpostavljam da je u pitanju period raskida veza sa Staljinom 1948.Stjuart je verovatno dobijen iz Jarcujka nakon rashodovanja

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 13:43 
Kraljevčanin junior

Kada je u pitanju selidba tenka koja je izvesna,mislim da je to prava prilika da se pronadje neko pogodno mesto gde bi se ovaj Stjuart postavio zajedno sa ona dva topa iz parka preko puta.Bio bi to svojevrsni mini muzej.Naravno prvo bi trebalo poraditi na nekoj blazoj restauraciji(peskarenje,eventualno varenje,farbanje),jer iako tenk spolja izgleda solidno ipak je sakuplanje kisnice i snega u njegovoj unutrasnjosti uzelo danak.Kada se tenk pogleda ispod dosta je korodirao,a i jedna ploca se odvalila od trulezi :cry:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 14:57 
Kraljevčanin omladinac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2006, 14:51
To je dobra ideja da se tenk i ta dva artiljeriska oružija koja su u parku skupe na jednom mestu (nešto nalik kao na Kalemegdanu, samo dosta manje). Nešto mi je ćale nagovestio da je ili se tek planira izgradnja valjda nekakvog objekta na mestu gde je sada tenk.

Pa gde bi po tebi @nebkv bilo zgodno mesto u Kraljevu da se napravi tako neki mini vojni muzej. Trebalo bi da bude negde u centru grada a opet da nesmeta urbanističkom planu Kraljeva. Meni prvo šta je palo na pamet je park Pljakin Šanac, možda bi to bio dobar izbor.

Što se tiče sređivanja tenka i drugih oružija spomenika mogli bi da organizovano odemo do direktora kraljevačkog muzeja (mislim da je sve to pod njegovom ingerencijom) te da sa njim porazgovaramo o svemu. Naravno za ceo ovaj posao su potrebni isključivo volotneri, od SO Kraljeva bi mogli eventualno da očekujemo da nam obezbede farbu, šmirglu, četke itd. Pored svega mogli bi da organizovano odemo u posetu do direktora nekoliko osnovnih i srednjih šklola u Kraljevu te da tražimo pomoć u ljudstvu za sređivanje ne samo ovih nego svih spomenika u Kraljevu.

Ovo je naš grad, ovde živimo, šetamo, uživamo, zašto ne bi obezbedili da Kraljevo barem izgled sređeno. Kada su to postigli u opštinama pout Svilanjca nerazumem zašto i mi to nebismo uspeli barem delimično.

Na ovom forumu se sakupljaju uglavnom mlađi Kraljevčani (sa izuzecima koji su naravno uvek dobro došli), na nama svet tj. Kraljevo ostaje, zato apelujem da ne živimo stalno u nekoj letergiji po sistemu to će neko drugi ili ona najgori (neradnički) model šta će to nama i sl...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 16:17 
Kraljevčanin junior

Potpuno si u pravu.I ja sam mislio da je ta lokacija pogodna,ima dovoljno prostora,vec postoje spomenici vezani za period drugog svetskog rata.S obzirom da sam clan maketarskog kluba "Spiner",a koji je u povremenom kontaktu sa ljudima iz muzeja kada su u pitanju neke akcije mislim da ne bi bio nikakav problem da se nas par angazuje iz kluba,a bilo je nekih naznaka.Posedujemo dovoljno podataka tako da bi posao oko farbanja,pronalazenja pravih nijansi boja bio olaksan,da sve to ipak lici na pravo.Kada je u pitanju varenje,bravarija tu imamo iskustva,a i alata(brat mi je varioc u FVK npr.),farba,cetke,razredjivaci nisu tako strasna stavka,pa cak ni peskarenje.Tu bi jedini problem bio transport do peskare.Medjutim mislim da je najveca prepreka kod opstine ako bi odresili kesu pravdanje sredstava,tenderi...Jedino ako imaju neki nacin da to provucu kao volonterski rad(sto bi u sustini i bio sem mozda peskarenja i transporta mada i to ciscenje moze da se odradi rucno,jeste teze :cry: )s obzirom da je Spiner na neki nacin deo opstinskih udruzenja.U svakom slucaju ako u medjuvremenu dodje do nekog angazovanja kluba odmah cu ovde objaviti o cemu je rec,pa ko bude zainteresovan za pomoc...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jan 2008, 19:06 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 01 Jun 2007, 16:24
Ne znam ko stoji iza predloga da se ukloni TENK, da li je to SO, neka odbornicka grupa ili vec ko?!
Cinjenica je da se Trg SV.Save treba podhitno urediti, i od tog prostora napraviti mesto sa kojim cemo se svi ponositi. Ali isto tako mislim da je TENK vise od gomile gvozdja na jednom mestu. Nas TENK je simbol necega sto je proslo,ali cega se ne treba stideti. Kako god bilo ja sam odrastao,ziveo i zivim u KV i za mene ce taj prostor uvek biti "kod tenka" ma sta neki politicari koji ce da budu i prodju mislili i uradili!!!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2008, 14:42 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2007, 17:40
Тенк не треба склањати, док рецимо онај паркинг такси простор треба под хитно "макнути"! Срамота је да се између парка, Духовног центра с једне стране и храма и музеја са друге стоји неугледан паркинг простор! Мислим да би на његовом месту било прикладно направити проширење парка, траву, дрвеће, клупице... :wink:

Vrh

Tema posta: Re: Tenk
PostPoslato: 14 Okt 2008, 20:18 
Kraljevčanin junior

Pridružio se: 04 Sep 2008, 19:04
nema razloga da se ukloni jer vecina ljudi i nema pojma na sta podseca vec onako ga gledaju kao jedan simbol grada poput MILUTIN.... [-X

Vrh

PostPoslato: 16 Okt 2008, 08:58 
Big boss!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2004, 13:36
Sad tenk mogu samo da gledaju u kasarni u Jarčujaku...

Vrh

PostPoslato: 21 Okt 2008, 22:43 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2006, 01:42
Gotov je ! :lol:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]