forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 19 Sep 2019, 03:57

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2007, 16:44 
Kraljevčanin junior
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2006, 13:39
vranic_a je napisao:
S jedne strane si u pravu, ali nisam tako mislio, ne radi se o svaljivanju posla na zenu, ona je tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari, idemo polako u off topic, nije mi to namera. Zivimo u razlicitim kulturnim okruzenjima i razmisljamo na razlicite nacine, svaka neprirodno ubrzana promena dovodi do deformacije, tako i u kulturi moze se desiti da se ode iz jedne krajnosti u drugu.

Nema veze sto idemo off topic! bas interesantna tema!

"ona je tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari": tradicionlano da. ali dali je to ZAPRAVO njena uloga u zivotu? Isto tako i muskarac treba da u porodici "bude tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari".

"svaka neprirodno ubrzana promena dovodi do deformacije,": normalno, ali promense su neminovne. I uvek je najteze generacijama koje se pobune starim navikama i uvode nove: jer neznaju kako se to radi. Najlakse je tradicionalnim putem ostati na starim navikama jer smo tako odrasli i tako znamo kako se radi. zrtve ovih promena su neminovne jer kroz pokusaje da uvedemo nove navike ponekiput pogresimo i odemo u drugu krajnost.

Jel me razumes?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2007, 16:44 
Kraljevčanin junior
Korisnikov avatar

vranic_a je napisao:
S jedne strane si u pravu, ali nisam tako mislio, ne radi se o svaljivanju posla na zenu, ona je tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari, idemo polako u off topic, nije mi to namera. Zivimo u razlicitim kulturnim okruzenjima i razmisljamo na razlicite nacine, svaka neprirodno ubrzana promena dovodi do deformacije, tako i u kulturi moze se desiti da se ode iz jedne krajnosti u drugu.

Nema veze sto idemo off topic! bas interesantna tema!

"ona je tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari": tradicionlano da. ali dali je to ZAPRAVO njena uloga u zivotu? Isto tako i muskarac treba da u porodici "bude tu da u kuci organzuje i sredi neke stvari".

"svaka neprirodno ubrzana promena dovodi do deformacije,": normalno, ali promense su neminovne. I uvek je najteze generacijama koje se pobune starim navikama i uvode nove: jer neznaju kako se to radi. Najlakse je tradicionalnim putem ostati na starim navikama jer smo tako odrasli i tako znamo kako se radi. zrtve ovih promena su neminovne jer kroz pokusaje da uvedemo nove navike ponekiput pogresimo i odemo u drugu krajnost.

Jel me razumes?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2007, 18:35 
Ok, odosmo malo off topic.

U pravu si i muskarac je tu da isto to radi. Sto se uloge u zivotu tice, to je reprodukcija, kako coveka tako i svih zivih bica na planeti, ali uloga u kuci, zna se da teze poslove obavljaju muskarci. Nije za zenu da se zavaci pod sudoperu, ili da iskopa neki kanal, ili da sece drva, ili da nosi neki deo teskog namestaja, da li me razumes bar malo? Uloge su podeljene, tako je priroda to sredila, zene radjaju, ne muskarci, PRIRODNIM putem, bez plasticnih operacija i promena polova. Da se razumemo, ja pomazem svojoj majci i u kuci i kuhinji, dakle usisam, prebrisem prasinu, potrem stepeniste, sredim kupatilo, ne cekam da mi ona ispegla ili opere stvari, zakljucujes da nisam ozenjen, jos, zamalo jesam, ali nije to bitno. Dakle nisam sovinista da pa da ne steknes pogresnu sliku o meni. Muskarci su jaci i izdrzljiviji, pa su njima prepusteni oni ... kako da kazem "tezi" poslovi. Ima i muskaraca koji nisu u mogucnosti da zavrse neku skolu i zavrse kopajuci kanale ceo zivot, i oni nemaju nikakvu perspektivu, ali o tome se ne prica zar ne? Mislim da bas danas je ravnopravnost izmedju polova veca nego ikada. I da uopste ne zavisi od toga koji si pol za to "zaglavljivanje" u zivotu. Kada bi svi bili doktori, ko bi kopao kanale i cistio ulice??????
Svaki dan jedes hranu koju je uzgajao neki seljak i njegova "domacica", kada vise i njih ne bude bilo, i kada svi budemo biznismeni, sta cemo jesti??? Nego radi se malo i o fobiji, malo i o kompleksu.

Kada se radi o promenama, obicno se zaboravlja na "stare" principe i obicaje, ali promene treba kontrolisati, drzati neki tok, i biti samosvestan.
Mlade devojke gledaju Tv i vide kratke majcice, gole stomake, ledja, suknjice, i tako u sred zime izadju u grad, napolju bre -10 a one tako obucene, pa sinoc sam to video, a ja se smrzavao, gde su roditelji da to vide i srede? Leti je OK, pa i ja volim da mi tako devojka izgleda. Takve mame sutra tesko da ce imati dobro zdravlje. Trudnice prate modu, i goli stomaci, hej pa gde je tu pamet, kakva ce beba biti. Zbog toga se sve vise javljaju komplikacije.
Najveca srpska greska "necu da moje dete zivi kako sam ja ziveo-la" pa se sve dopusti i pusti, bez kontrole i vaspitanja.
Jos uvek je taboo tema popricati sa devojcicom na vreme o posledicama i kako pravilno pristupiti sexualnim odnosima, i zbog te neupucenosti se svasta desava, da ne pricamo koliko ti je sladje ono sto se brani.
Zna li danas kad momak ili devojka treba da pocrvene????
Slusam kako dete od 4 godine psuje majku svom ocu, i na to mu nista ne kaze, i to je vaspitanje????
Mislim da treba uvesti pravila kojim treba te promene primenjivati, da se zna sta sme a sta ne.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2007, 21:48 
Kraljevčanin junior
Korisnikov avatar

Bila sam u frci preko bozicnih praznika....

Naravno da ravnopravnost ne moze da bude milimetarska. Ja i ne pricam o tome. Razlike åpostoje i njih treba postovati. ali u danasnjem vremenu kada muskarac i zena sve manje rade na imanju teskih poslova je manje. Zar ne? koliko muskaraca dodje kuci sa posle i legne na kauc? Dok zena dodje sposla sredi decu, stan, klopu itd... Koliko muskaraca nikad nije presvuklo pelene svom detetu? Da, danas toga ima. nazalost. Za mog muza kazu kako imam divnog muza. Sto? Zato sto obavlja svoje roditeljske duznoxti i brine se o svom detetu. Ko meni kaze da sam divna supruga? Ne, ja sam stroga, teram ga itd. Da sad ti ne steknes pogresnu sliku o meni: nisam ostrokondza niti namcor niti "teska" ososba.
zene su vekovima bile zapostavljene i "manje vredne" kao sto su i muskarci vekovima bili zapostavljeni, pogotovu kao ocevi! Tuzno je kada se muskarac krisom brine o svom detetu! Tuzno je kad muskarac "pomaze" svojoj zeni u kuci da ustvari radi ono sto mu sleduje: da deli domacinske poslove. ne sleduje to zeni samo zato sto je zena, vec zato sto joj je nametnuto.

desilo se kad dodjemo na odmor da smo kupili novo auto. auto koje smo zajedno izabrali i kupili zajednickim novcem. Mislis da mene neko pita koliko smo ga platili, kad smo ga uzeli itd? Isto tako niko ne pita mog muza nesto uvezi nase cerke vec se kategoricno obracaju meni.... razumes sta hocu da ti kazem?

sto se tice golih stomaka, vaspitanja itd. Mislim da su to dve teme:
1. sexualnost i nas pogled na sexualnost i potreba da budemo prihvaceni u drustvu. Kod nas je posebno izrazen pogled na zenu kao sexualno bice a ne kao individa. Kad zgodna zenska prodje ulicom znas i sam sta musku (najcesce) komentarisu. To objektifikovanje zene je preslo i u zenski zargon. Sto se mene licno tice ja mrzim kad osetim neukusan, nediskretan pogled muskarca. Pogotovu kad osetim da me komentarise sa drugarima. Jer sigurno ne kaze nista sto je ispunjeno postovanjem. Taj pogled koji ima na zene se toliko prosirio da zena kojoj nije stalo do uskog, kratkog, do sminke itd bude cudna u pogledima drugih...

2. vaspitanje: Sta je zapravo vaspitanje? Da rodis dete i izvedes ga naput? Ok. kako to izvesti? Tako sto cu da postujem to stvorenje i ponasati se prema njemu kao prema jednoj osobi meni ravnoj, sa razlikom da sam ja odrasla i na kraju snosim odgovornost nasih odnosa. Normalno da teba mi kao odrasli da pokazemo put! ne, nije ok da dete od 4 godine psuje, kao ni dete od 10 ili 15.
cesto se roditelji grubo ponasaju prema svojoj deci i ocekiju da se deca dobro ponasaju: pa kako dobro da se ponasaju kad vide koliko su roditelji grubi... Dosta njih nam neveruje kad kazemo da NIKAD nismo udarili nasu cerku ili da moja sestra nekad nije udarila svoju (koja ima 9 god). Pa kako kazu? tako su fino vaspitana....

"Najveca srpska greska "necu da moje dete zivi kako sam ja ziveo-la" pa se sve dopusti i pusti, bez kontrole i vaspitanja. "
Nije to samo srpska greska, to je greska u puno zemalja. I to je ono o cemu sam ranije pisala vezano za menjanje sistema i navika: da uvek bude zrtava.

Nadam se da razumes malo kao ja razmisljam: da su i muskarac i zena izlozeni neravnopravnosti i nepravdi ali da je zena tradicionalno sputanija u zivotu od muskarca.

tesko je diskutovati ovako na forumu posto istovremeno diskutujemo par tema a ja imam toliko toga da kazem da mi se sve zbuta i na kraju neznam dali sam uspela da kazem ono sto sam zelela :? :lol:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2007, 22:29 
Ozbiljna i zrela diskusija, uglavnom shvatam poentu.

Stvar je da se i nama muskarcima desavaju obrnute stvari a da na to se ne gleda i ne obraca paznja, a mi smo takvi da to retko i nerado komentarisemo. Naime, bio sam u vezi u kojoj sam ja bio taj koji sredjuje sobu, iako je dogovor da zajedno to uradimo, pocnemo devojka prebrise jednu policu ili dve i sedne za racunar da promeni pesmu, a zavrsi igrajuci igrice, naravno da sam zavrsio sa sredjivanjem sobe, cak mi nije bio problem ni da stavim NASE stvari na pranje, sto se ona retko seti ili ne seti. Nije uspela takva veza iz mnogo razloga, ali evo ti si mozda druga osoba kojoj ovo kazem, a procitace i mnogi drugi, nema veze. Ima raznih ljudi, ja podrzavam to da par deli obaveze podjednako, ali u tom naletu ravnopravnosti se desi to da se sve svali na muskarca ( deformacija o kojo sam govorio) pa su i kucni i svi ostali poslovi bili na mom vratu, student sam pri kraju studija, ne radim, ali znam sta su obaveze, nije mi prijalo to sto se pozivom na ravnopravnost nije vodilo racuna, da ne pricam o tome kada sam mirno pokusao razgovorom da resim ovo i da ukazem na neke greske u toj ravnopravnosti, sve je puklo, i ja sam kriv.
Sadasnji momak joj sprema dorucak, rucak, veceru, sredjuje, cisti pere, itd. i jos mi se hvali u lice kako on to voli sto joj ugadja, to je taj poremecaj, ne vidim ulogu u porodici takve osobe, jedino da rodi dete, pa i tada taj covek treba da preuzme pola obaveza i od toga, pa dok je trudnica na bolovanju jos i da radi.
Isto ne podrzavam onog ko dodje sa posla i legne, a u vece sedne ispred TV-a, to mi je takodje odvratno.
Hocu da kazem da ne treba sada da nas gurnete i u kuhinju i u kupatilo, i u radionicu, i na posao, na sve, a da se povlacite iz svega. Puno, prilicno puno i sve vise cujem da suprug spremi dorucak deci jer supruga radi, i to mi je OK, mislim da cu i ja biti takav.
Tema je svakako zanimljiva i teska za forum, a iskusio sam neke stvari na svojoj kozi i video da stvari idu ponekad iz krajnosti u krajnost.
Znam i gde je sve prepusteno zeni, i muskarac sedi, dok mu se ne kaze da mrdne du*e, ali to nije uredu.
Hocu da kazem da se stvari za vas drasticno popravljaju, ali za nas mnogo pogorsavaju, bar ovde.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2007, 23:45 
Kraljevčanin junior
Korisnikov avatar

Kratko i jasno: slazemo se u dosta stvari!

kazes da neke stvari nikome nisi rekao. sto? zato sto se stidis? Za mene je normalno da treba sve obaveze da se dele. Ljudi su razliciti. I nisam za milimetarsku ravnopravnost. ako moj muz cesce pere sudove ili ves ja cesce ocistim kupatilo i pobrisem prasinu.

Htela bih zaista da produbim diskusiju jer si se dotakao tema koje me jako interesuju i kojima bih zelela profesionalno da se bavim.

Nivo na kome diskutujes je individualan. Sto ne znaci da je manje vazan! ali cini mi se da ne vidis i ne priznajes da je zena na drustvenom nivou diskriminisana. Naprimer da je rec muskarca uvek "vise vredna" od reci zene, da se bez problema prave sale na racun zena, da su na drustvenom nivou "osudjene" da budu majke tako sto dobijaju porodiljsko a muskarci zdruge strane nemaju pravo na porodiljsko.
malo mi je tesko da nadjem primere koje su sveopstene jer cesto ovde diskutujem na lokalnom planu i znam kako je ovde.

Razmisljala sa da promenim temu rada i da pisem o matriarkatu skrivenom iza patriarkata. jer to mislim da je cesta pojava kod nas. Bas ono o cemu smo pricali...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2007, 01:25 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2006, 15:23
vranic_a je napisao:
Moram da reagujem, nisam mogao da se ovaj put suzdrzim.
Zbog cega bi te devojke bile osudjene da ceo zivot budu domacice, ako odaberu mogu biti jos nesto, ali u svakom slucaju, zena makar bila i doktor nauka, varjaca i metla joj vise nad glavom, jer kuca je ogledalo jedne zene. Zena je 3 stuba u kuci i mozda pola cetvrtog. Zena moze da podigne svog muskarca u visine i da mu pomogne, a moze i da ga upropasti samo tako. Ne znam zbog cega bi bile osudjene. Znam par slucajeva kojima se to desilo, ali izabrali su od dva zla ono manje, tako da im je u stvari dobro, odnosno bolje.
Mislim da danas zivimo u svetu gde ipak koliko toliko, covek ( muskarac i zena ) mogu birati sta i kako.
Iskreno znam samo za jedan ovakav slucaj koji ti trazis, i izabrala je manje zlo, mnogo manje. A sve ostale su nesto oko 18-20 dobile dete.
Definitivno mislim da nije tako, radi se o izboru izmedju dva zla, biras ono manje. A ako i nema zla, ne mora ostati samo domacica, moze i vise, za sta sam ja.
Da ne bude zablude, ja sam za to da muskarac uvek pomogne u kuci, sa kucnim poslovima, i u kuhinji, volim i sam da spremim svojoj dragoj neku finui vecericu uz svece.
Tesko ces bas tako nesto naci, dogadja se u siromasnim krajevima i gde ima problema u porodicama.

uhhh Acika..mislim da znas sta sve o ovom mislim.

onda sam zaista bolja!!!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2007, 10:34 
Kraljevčanin junior
Korisnikov avatar

pa prikljuci se diskusiji :D

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2007, 18:34 
Hmm, znam, i trebalo bi da prodiskutujes, bas zato naglasavam da se ide iz krajnosti u krajnost.
Budi izosavljena iz te moje price, jer ti nije mesto u njoj.
Ali definitivno bi trbalo da diskutujes.

Nisam pricao nikom, iz puno razloga, prvenstveno volim da neke stvari ipak ostanu izmedju "nas".

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]