Gledićke planine (Samar930m) - Manastir Kalenić

Gde putuju kraljevčani... Domaće ili strane destinacije, turistička, rekreativna, sportska, poslovna ili neka druga putovanja. Šetnje, izleti, bliže ili dalje od Milutina...

Moderator: Moderatori

Gledićke planine (Samar930m) - Manastir Kalenić

Postod alazovic » 23 Jun 2009, 11:34

http://alazovic.fotopic.net/c1715417.html

Poslednji ovogodinji prole?ni vikend bio je ba "nefer" prema meni - imao sam ?ak tri fine varijante za uivanje u prirodi. [CN] ekipa iz Loznice prolazila je kroz Kraljevo na putu ka Gr?koj i Svetoj Gori, SaaV. je sa timom TV Offroad avanture plovio Ibrom od U?a do Magli?a, a Kua je imao plan da se sa Kruevcem popne na vrh Gledi?a - Samar. Odluka je pala - pokua?u da dotaknem sva tri doga?aja!

Dakle, Kua i ja smo u petak uve?e otili do kampa rafting ekipe par km nizvodno od U?a, malo se prodruili, kao poznavaoci tih krajeva dali im par saveta za lepi provod na vodi.
U subotu ujutru, sa?ekali smo Lozni?ane u centru Kraljeva, poeleli im sre?an put, popakovali Kruevca u auto i dovezli do sela Stubal u dolini Z. Morave (ispod 200 mnv), odakle smo krenuli na uspon na Gledi?ke planine.

Prvi deo uz Stubalsku reku je asfaltiran, a posle par kilometara sili smo na makadam i doli do izvora kod poslednjih ku?a u selu. Sunce je nemilosrdno prilo, a slede?i poznati izvor je bio 500 metara vie!
Ljudi u ovim krajevima su po definiciji ljubazni, a uvek ima i izuzetaka. Prolaze?i pored p?elinjaka bili smo ponu?eni medom, ali ve? kod slede?e ku?e, kada sam slikao drvenu zgradicu araniranu cve?em, za?uo sam, nimalo prijatno, "TA TO SNIMA?"!! ta da mu kaem, ?utimo i vozimo dalje... Kua u slast napada jednu zrelu dudinju.
Kako se vie penjemo, tako se pogled otvara. Prvo stidljivo, a zatim se sve vie ukazuju obronci Go?a i Stolova, sa eljinom u pozadini. Nigde ?oveka. Ovde su kornja?e preuzele vlast! Lenjo se kre?u?i, nametale su se pred objektive naih fotoaparata.
Prolazimo pored ekipe drvose?a. Ko bi ga znao da li imaju dozvolu za se?u, ali o?igledno nemaju nameru da stanu. ?uje se motorna testera, a zatim i poznato TRAS drveta koje pada. Dok smo obilazili traktor za izvla?enje, iz rupe u umi koja je napravljena pojavljuje se ?ovek-osmatra?. Pita: "Da pomerim traktor, da pro?ete"? "Ne, nema potrebe", odgovaram, "Mi smo biciklama, krenuli smo na Samar". Majstor ?e na to: "Pa pobogu ljudi, to ne vozite na Go?, tamo vam je sve asfaltirano"! ta da mu kaem, ?utimo i vozimo dalje...

Nakon vidikovca gde poslednji put vidimo Kraljevo pre nego to ga progutaju obronci Kotlenika, Kruevac prime?uje da mu je zadnja guma probuena. Dopumpavamo, nek izdri do izvora koji je blizu, a ba i nismo sigurni da nije presuio, ovde se nikada ne zna. Sa desne strane uklju?uje nam se planinarski put koji vodi od Trstenika, a mi uivamo u prizoru klisure Ljubostinjske reke. Ukazuje nam se i vrh Samar. Ne troimo vreme, urimo prema izvoru koji je par metara daleko od staze. Voda ne curi iz cevi - izvor je presuio! Ali okolo je svuda vlano, ne gubimo nadu. Otvaramo poklopac kaptae, vode ima. Hladna, bistra - kakvo osveenje! Krpimo gumu. Jedemo ?okoladicu, bananu, odmaramo, slikamo leptire.

Kre?emo dalje. Sve vreme nam se sa leve strane priklju?uju putevi koji vode ka vrhu iz sela Leeva, Ravanice... Kako se Gledi?ke planine sastoje iz vie grebena u pravcu sever-jug, blago silazimo sa naeg grebena, prolazimo blizu izvora Ljubostinjske reke i penjemo se na najvii greben planine. Uspon je znatan, ne urimo, jedemo jagode kojih je svuda unaokolo. Vidik na zapadu upotpunjava Kotlenik, jug je rezervisan za planine sa obe strane Ibarske klisure. Dolazimo na zaravnjeni vrh Samar sa nadstrenicom na uzviici i tablom koju je povodom 100 godina planinarstva postavilo PSD Ljukten iz Trstenika. Troimo poslednje zalihe hrane, uivamo u 360 stepeni pogleda, a uskoro dobijamo i drutvo u vidu Lade Nive sa 5 putnika. Izlaze, naoruani dvogledima, prepoznaju vrhove eljina i Stolova. Posle 5 minuta, u istom maniru kako su i stigli - vra?aju se u Nivu i odlaze nazad, u obla?i?u praine.

I mi zavravamo nae uivanje na Samaru, kre?emo dalje na severoistok. Uklju?ujemo se na put koji ide iz Ravanice i silazimo ka selu ljivica, dok se oblaci polako gomilaju iz smera Kraljeva. Prolazimo pored malinjaka/kupinjaka. Pitamo gazdaricu za posluenje. "Samo izvolite", kae ona. A maline - krupne, slatke kao med. Nastavljamo do lepog izvora i dalje ka selu.
to bi rekao Kruevac, otprilike da je odavde neki mo?ni politi?ar, ?im im je put kroz naselje svee asfaltiran. Mada su i ku?e dosta nove - deluje da je ovaj kraj atraktivno vikend naselje.

Ponovo makadam i spust do Kaleni?kog Prnjavora i manastira Kaleni?. Ulazimo u manastirsko dvorite, slikamo, uivamo. U neposrednoj blizini je muzej na otvorenom "Kaleni?". Doli smo posle radnog vremena pa ne otkrivamo o ?emu se radi.
Vozimo dalje, asfaltnim putem niz Kaleni?ku reku ka selu Prevet, lepom naselju sa cvetnim terasama, gde skre?emo desno. Pre?imo jo jedan od Gledi?kih grebena, penjemo se sa 350 na 560mnv, a oblaci se gomilaju iznad nas. Kua ubrzo uo?ava trenju i svom silinom se baca na nju, ali ga ube?ujemo da krenemo dalje. Na samom prevoju u Gornjem Dubi?u po?inju prve kapi kie, a ubrzo smo bili prinu?eni da se sklonimo u umu na par minuta dok ne pro?e pljusak. Meni je drutvo na samo par decimetara pravio jedan strljen, odmaraju?i na stablu bagrema - nije mi pri ruci bio fotoaparat da i to ovekove?im. Kia ubrzo staje, a mi kre?emo u spust ka manastiru Ljubostinja. Kia koja je sve vreme padala ispred nas pokupila je prainu sa makadama i nama pove?ala brzinu, ali kada smo preli na asfalt - prskanje po le?ima bilo je neizbeno.

Kod Ljubostinje smo se kratko zadrali na foto sesiji i nastavili ka Trsteniku. Pre samog grada skrenuli smo desno ka Stublu, putem paralelnim sa Zapadnom Moravom, ali sa suprotne strane od magistrale ka Kraljevu. Pred nama se pruao prizor asfalta koji isparava, a sunce je u daljini izranjalo iz oblaka utapaju?i se u reci. Goredoliraju?i putem kroz moravska sela, u suton stiemo do auta, pakujemo se i vra?amo za Kraljevo gde kia ponovo po?inje, ali to nama vie nije bitno jer mi ve? uveliko razmiljamo o tuiranju i obilnoj ve?eri.

http://alazovic.fotopic.net/c1715417.html

Kraj? Ne bih rekao 8)

L.A.
Life will find the way...
Korisnikov avatar
alazovic
Big boss!

Pridružio se: 30 Dec 2004, 13:36

Povratak na Putovanja, izleti