forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 13 Nov 2019, 09:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2005, 00:45 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2005, 19:06
To nije bila godina ili dve a u `komunistichkoj` istoriji se taj period zaobilazi. Evo ti konkretan primer s kraja XIX veka i pochetka XX veka. Osnivanje BEOGRADSKE BERZE koja nije zaostajala ni za jednom evropskom i koja je po mnogo chemu bila liberalnija od tadashnjih. Tada se u Srbiji fino zhivelo i Srbija nije mnogo zaostajala za jednom Engleskom ili Francuskom chije su berze danas, pored frankfurtske, najjache u Evropi. Danashnja berza u Beogradu je pokushaj da se ozhivi stara slava Beograda i Novog Sada. Konkretno godina 1894. a zakon je donet josh 1886. Posle komunistichkog `eksperimenta` koji nas je, kao i mnoge, zaveo u crno, vracamo se starom dobrom kapitalizmu koji je danas na zapadu liberalan i osavremenjen. Nemoj mnogo da hvalish Cara Dushana, dok je osvajao, stizali su novci ali je dugorochno posmatrano to sve imalo negativan efekat na Srbiju, kao primer imash Aleksandra Makedonskog. Nije zakon macha jedini i najbolji. Ipak su danas moderna vremena. Ne bih se ugledao na Dushanovsku Srbiju, nije se tada bash mirno zhivelo.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Nov 2005, 23:31 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 27 Okt 2005, 06:17
Procitaj svoju poruku jos jednom. Ako si iole logican kao sto znam da jesi uvidces sledece:

1894 Berza je osnovana.

1900 - 1903 Skoro konstantno raspustanje parlamenta.

1903 masakr nad Obrenovicima i dolazak Karadjordjevica na vlast.

1906 Carinski ratovi sa Austro-Ugarskom

Sve vreme izmedju ovoga je strahoviti raskol izmedju liberala i radikala...

1912 - 1914 Balkanski ratovi

1914 - 1918 prvi svetski rat... a zatim osnivanje Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca. KAd smo vec kod stvaranja problema na duze staze. Da ne nastavljam dalje....

O kojoj to stabilnosti i prosperitetu pricas? Da li mislis ma neku posebnu godinu (ili mesec :wink: )?

Ako te razumem pojam "liberalnija od ostalih" uzimas kao pozitivan. Da li bi mogao da razjasnis na koji nacin je sve to uticalo na blagodet kod jednog prosecnog stanovnika Srbije tog vremena.

Sto se Dusana tice slazem se. Bili su to nasilni ratovi. Medjutim ne slazem se sa tvojom logikom gledanja na stvari. Sto se tice Evrope u tom periodu voditi takav rat je bio znak uspeha i prosperiteta jedne drzave (pitanje je ako tako nije i danas). Zbog cega si norme jednog davnog vremena pomesao sa danasnjim ne razumem. Smatras li da je Sekspir los pisac jer se svi pokolju na kraju svake knjige... Ili mozda Njegos? Sumnjam. Tu vezu si napravio sam i za nju nemam nikakve moralne odgovornosti.

Ako te razumem u potpunosti imas dva rezona u ovoj diskusiji:

1. Mi Srbi smo dokazali vise puta da mozemo da postignemo vrhunske rezultate. Ti tezis tome i to ces postici vrednim radom, razvijajuci svoje telo i duh zdravim zivotom i zdravim mislima...

2. Ti si principielno protiv nasilja kao sredstva za resavanje problema i smatras da je suprotnost znak necivilizovanosti.

Ja se slazem sa tobom u obadve stavke, medjutim ne nalazim tvoje argumente dovoljno jakim. Jabuke i kruske ne cine dobru aritmetiku... Kao jos jedan primer takvog tvog racunanja navodim deo gde pises:

Citiraj:
" Ali bih te ipak podsetio da, na nashu zhalost, trenutna nauchna dostignuca nisu bash locirana u jugoistochnoj evropi a kamoli u Srbiji. Na zapadu imaju vishe univerzitetskih gradjana u proseku od nas zbog obrazovnog sistema koji vapi za reformom ali i zbog bolje ekonomske situacije za studente koji jure stipendije."

Da li bi mogao da nam objasnis zbog cega je taj isti zapad najagresivniji deo ovog sveta i vremena u kojem ti i ja zivimo?

Nadam se da nisi zatucan ko neki drugi ovde da mozes da priznas da si pogresio...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2005, 17:32 
Korisnikov avatar

Zbog svojih obaveza nisam bio u mogucnosti da ti odgovorim promptno i zbog istih okolnosti cu morati da budem nesto kraci nego inace i za razliku od tebe, jasniji. U svim tvojim konkluzijama je prisutna zabluda a koristis se i raznim `smicalicama` poput jabuka, krusaka, sekspira itd umesto chinjenichnih stanja. Ako bih ti sve potanko objashnjavao potroshio bih puno vremena uzalud i od toga ne bih imao koristi, kakva korist da troshim svoje vreme i energiju da bih edukovao tebe. Postoje josh gore stvari od neistine a to su loshe prezentovane informacije, shto je tvoj sluchaj. Ipak, odgovoricu ti na par tvojih pitanja i objasniti jednu stvar. Rekao si da je voditi rat bio znak prosperiteta jedne zemlje, pa ok, imali smo kolonijalnu Shpaniju = PUKLI SU, Francuska pod Napoleonom = PUKLA JE, Nemacka i Hitler = PUKO JE, dakle, kratkorochno se nakradu tudjeg bogatstva ali dugorochno narod ispashta i vishe nikada ne dostignu staru slavu. Dushan je kratkorochno od Srbije stvoriju IMPERIJU koja je srednjerochno spala na TRI MORAVE a sada ko zna shta nas cheka = KRUSHKA. A zashto, zbog kenjatora koji smatraju da ne treba raditi nego samo davati pare vojsci da krade ili shto kazhe narod = DRZHI VODU DOK MAJSTORI ODU a majstori pokupe pare i sakriju u shvajcarsku koja nije ratovala i koja je pored Skandinavskih zemalja primer shta chiniti a shta ne. Znachi, treba misliti na duzhi rok kao shto rade Shiptari a ne od danas do sutra. Druga stvar, pominjesh DA JE ZAPAD NAJAGRESIVNIJI DEO SVETA. Brajko, oni su spasili svet od ludila jednog HITLERA i STALJINA i mnogih drugih malih diktatora. Da se nisu umeshali, izginuli bi milioni civila i kada god okasne sa reakcijom narod gine, primer SOMALIJA, RUMUNIJA, kao i Engleska koja je oklevala u II svetskom pa stradala sila. Chak su i tvoju guzicu spasili od Slobine palice koju su mnogi osetili i josh danas osecaju. Oni agresivni. TJA Pa tamo ako neko nekog gurne sa bicikle oni javljaju na vesti i sve prijavljuju dok kod onih `po tebi neagresivnih` se genocidishu i chiste chitava sela i gradovi a da to niko nikad nije saznao osim ako neki novinar sa zapada ne stavi glavu u torbu pa ode tamo ili chast izuzecima kod lokalnih novinara kao shto smo mi imali Curuviju. Nemoj, molim te. Dosta je bilo, edukuj se sada sam.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2005, 22:39 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 27 Okt 2005, 06:17
Hvala ti na odgovoru. Sa vecinom tvog odgovora se slazem. Zao mi je sto si moje argumente shvatio kao smicalice.

Izgleda mi ipak da si zbog prevelikih obaveza u stresnom stanju tako da nisi procitao onaj deo o kojem se ne slazemo, a koji sadrzi samo suve cinjenice.

Citiraj:
1894 Berza je osnovana.

1900 - 1903 Skoro konstantno raspustanje parlamenta.

1903 masakr nad Obrenovicima i dolazak Karadjordjevica na vlast.

1906 Carinski ratovi sa Austro-Ugarskom

Sve vreme izmedju ovoga je strahoviti raskol izmedju liberala i radikala...

1912 - 1914 Balkanski ratovi

1914 - 1918 prvi svetski rat... a zatim osnivanje Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca. KAd smo vec kod stvaranja problema na duze staze. Da ne nastavljam dalje....

Taj deo sadrzi i pitanje na koje nisi odgovorio a koje je vrlo konkretno:

Citiraj:
O kojoj to stabilnosti i prosperitetu pricas? Da li mislis ma neku posebnu godinu (ili mesec )?

Ako te razumem pojam "liberalnija od ostalih" uzimas kao pozitivan. Da li bi mogao da razjasnis na koji nacin je sve to uticalo na blagodet kod jednog prosecnog stanovnika Srbije tog vremena.

Mada se principijelno slazem slazem sa tvojim odgovorom, kao sto pomenuh u pocetku, postoji par tvrdnji sa kojima se ne slazem. Da nebi cross post-ovali na ovoj diskusiji, saljem ti odgovor privatno. Ako odgovor zanima nekoga javite mi se pa cu vam ga poslati u najboljem demokratskom duhu.

/amigo

P.S. Mozda je ovo diskusija koju bismo mogli da startujeemo u politickom odeljku pod imenom: "Kada smo mi najbolje ziveli?"

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2005, 23:07 
Korisnikov avatar

Odgovorio sam mu, privatno. Shta cu kad sam humanista. :lol:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]