KIM Info-bilten 21-03-06
Delegacija SPC u sedistu Ujedinjenih Nacija u Njujorku - predavanje na Univerzitetu Kolumbija
Kancelarija Odbora za Kosovo i Metohiju
Svetog Arhijerejskog Sabora SPC
Beograd, 21. mart
http://www.kosovo-office.org/index.php? ... ticleid=76
POSETA MISIJI SCG PRI UJEDINJENIM NACIJAMA
Delegacija Svetog Arhijerejskog Sinoda SPC koja se nalazi u dvonedeljnoj poseti SAD posetila je juce (ponedeljak 20. marta) u NJujorku misiju SCG pri Ujedinjenim nacijama i razgovarala sa ambasadorom Nebojsom Kaludjerovicem.
Vladika Jovan, sef delegacije SPC, obavestio je ambasadora Kaludjerovica o aktivnostima koje je delegacija imala u Vasingtonu, naglasivsi da je posebno govoreno o neophodnosti povratka prognanih, obnovi i zastiti svetinja, restituciji crkvene imovine i decentralizaciji. Vladika je rekao da je delegacija insistirala da se pre donosenja odluke o buducem statusu Pokrajine moraju obezbediti osnovni uslovi za zivot i rad ljudi, sto, nazalost jos nije postignuto nakon 6 godina medjunarodne mirovne misije.
Ambasador Kaludjerovic je izrazio zadovoljstvo sto je delegacija SPC dosla u SAD da posvedoci istinu o situaciji na Kosovu i Metohiji, rekavsi da je proslogodisnja poseta delegacije SPC bila veoma uspesna i da se nada da ce i ova poseta takodje doneti rezultate. On je izrazio dao podrsku stavovima SPC i ponudio svaku podrsku u ime misije SCG pri UN.
Misija SCG pri Ujedinjenim nacijama:
www.scgmissionun.org
SASTANAK SA ZAMENIKOM GENERALNOG SEKRETARA UN
Departman za mirovne operacije UN
http://www.un.org/Depts/dpko/dpko/info/page1.htm
Nakon sastanka u Misiji SCG pri Ujedinjenim nacijama clanovi delegacije SPC su se sastali sa Zan Mari Gijenom (Jean-Marie Guehenno), zamenikom Generalnog sekretara UN za mirovne operacije, i koji je u tom svojstvu direktno zaduzen za rad misije UN na Kosovu i Metohiji. Sastanku su prisustvovali sef misije SCG pri UN ambasador Nebojsa Kaludjerovic i ministar-savetnik u nasoj misiji, gdja. Dragana Ivanovic.
Delegacija SPC sa zamenikom Generalnog sekretara UN
G. Gijeno je rekao da oseca posebno zadovoljstvo zbog posete delegacije SPC dodavsi da su UN svesne znacajne uloge koju Crkva ima na Kosovu i Metohiji i u celom regionu.
Vladika Jovan je zahvalio da prijemu u ime NJegove Svetosti i Sv. Arhijerejskog Sinoda, rekavsi da je delegacija Crkve prevashodno dosla da bi govorila o opstanku naroda i svetinja u svetlu resavanja buduceg statusa Kosova i Metohije. On je dodao da Kosovo i Metohija nije samo geografski pojam za SPC i njen verni narod, vec ono sto je Jerusalim za Jevreje i Hriscane. Sef delegacije SPC je objasnio da medjunarodna zajednica mora da bude vrlo obazriva u procesu resavanja statusa jer ishitrene odluke u situaciji nepostovanja ljudskih i verskih prava mogu da imaju ozbiljne posledice ne samo za kosovske Srbe vec i za ceo region.
Vladika Teodosije je objasnio da Crkva sa svojim narodom zeli da obezbedi svoju buducnost na Kosovu i Metohiji bez obzira na status, ali da nije svejedno da li ce Kosovo biti multietnicko drustvo ravnoprvnih gradjana ili jos jedna etnicka albanska drzava na Balkanu. On je objasnio da je Crkva veoma zabrinuta zbog toga sto sest godina nakon pocetka mirovne misije jos nema normalnog i slobodnog zivota za Srbe, koji zive i dalje izolovani u svojim enklavama, u bezbednosnoj i ekonomskoj neizvesnosti. Pored institucionalne zastite naroda efikasnim modelom decentralizacije, neophodna je zastita manastira i ostalih srpskih spomenika duhovnosti i kulture. Vladika je posebno pomenuo formiranje zastitne zone oko manastira Decani kao dobar model koji je Sv. Arhierejski Sabor podrzao i koji je od strane svih medjunarodnih sagovornika ocenjen kao znacajan korak napred u zastiti bastine i manastira kao zivih zajednica, koji treba primeniti i na druge ugrozene svetinje.
G. Gijeno je izjavio da je sa g. Ahtisarijem detaljno razgovarao o potrebi da se zadrzi medjunarodno prisustvo na Kosovu i Metohiji bez obzira na buduci status. Prioriteti UNMIK-a su da se nastavi sa ispunjavanjem standarda jer je u poslednjem izvestaju Generalni sekretar primetio da je doslo do zastoja u ovom procesu. UN takodje smatra, rekao je Gijeno, da treba nastaviti proces obnove porusenih svetinja i povratnickih domova. Generalni sekretar ce nastaviti da insistira preko sefa UNMKIK-a da Vlada Kosova postuje prava manjina, naglasio je Gijeno.
Govoreci o decentralizaciji, g. Gijeno je rekao da je ovo pitanje „politicke prirode“ i da ga treba gledati odvojeno od pitanja zastite srpske kulturne bastine. Da bi se napredovalo u oba procesa, potrebno je, po njegovim recima, da se Srbi ukljuce u institucije drustva i da ih Crkva ohrabri da se bolje organizuju i ne osecaju usamljenim. UN, rekao je, vidi znacajnu ulogu Crkve u prevazilazenju tenzija i predrasuda, u procesu pomirenja i razumevanja.
Vladika Jovan je primetio da su Srbi ovih godina dobili mnogo obecanja, ali da skoro nista nije ispunjeno. Zato SPC trazi da se u procesu pregovora dobiju konkretne pismene i medjunarodno podrzane garancije. Usmena obecanja, a posebno obecanja kosovskih institucija ne mogu biti dovoljna, rekao je vladika Jovan dodavsi da je SPC takodje zainteresovana da se u pregovorima jasno definise institucionalna veza srpskih zajednica sa Srbijom.
Vladika Teodosije je objasnio da je proces obnove ugrozen najnovijim napadima na objekte SPC koji su popravljeni prosle jeseni. Pored konkretnih mera zastite, potrebno je, rekao je vladika, sprovesti i edukativnu kampanju medju albanskim stanovnistvom da napadi na hriscanske bogomolje i groblja predstavljaju krajnji necivilizacijski akt koji moze jos vise samo da izoluje Kosovo od evropske buducnosti.
G. Gijeno je obecao da ce predloge delegacije SPC preneti Generalnom sekretaru i da ce nastaviti sa nastojanjima da misija UNMIK-a i dalje radi na ispunjenju svojih zadataka.
Na kraju razgovora u znak postovanja prema misiji UN vladika Jovan je u ime SPC gospodinu Gijenu urucio prigodni medaljon.
--------------------------------------------------------------------------------
DELEGACIJA SPC SA UPRAVNIM ODBOROM INSTITUTA HARIMAN
U popodnevnim casovima delegacija se sastala sa upravnim odborom Instituta Hariman pri Univerzitetu Kolumbija u NJujorku
http://www.harrimaninstitute.org/index.html
Delegacija SPC u Hariman institutu
Sastanku su prisustvovali prof. Gordon Bardos, prof. Piter H DZuviler (ekspert za ljudska prava), prof. Frank Sisman (istoricar koji se bavi pitanjima Istocne Evrope), dr. Rajka Gorup i g. Pol Martin.
Sagovornike delegacije narocito je interesovalo stanje ljudskih prava na Kosovu i Metohiji.
Vladika Jovan je objasnio uvazenim profesorima da se srpski narod i svetinje nalaze u izuzetno teskom stanju i da bez adekvatne institucionalne i medjunarodno garantovane zastite nece biti moguc njihov opstanak na tim prostorima. Pitanje restitucije crkvene imovine je veoma vazno ne samo sa pravnog aspekta vec i sa ekonomskog jer se manastiri izdrzavaju sopstvenim radom. U vezi slobode veroispovesti, na Kosovu i Metohiji niko ne sprecava ispovedanje pravoslavne vere, ali je pastirski rad svestenstva velikim delom paralisan i ogranicen, a vernici cesto bez vojne pratnje ne mogu da dodju do mesta bogosluzenja i redovno posecuju groblja. Cesto se desava da se autobusi sa vernicima kamenuju.
Vladika Teodosije je rekao da je sustinski problem drustva na Kosovu i Metohiji cinjenica da u njemu svoje mesto tesko mogu da nadju gradjani koji nisu Albanci. Korupcija, plemenske strukture i nepotizam u velikoj meri paralisu rad institucija koje neretko funkcionisu kao paravan iza koga postoje neformalne strukture vlasti zasnovane na ratnim zaslugama i ilegalnoj trgovini. Diskriminacija Srba je vidljiva na svakom koraku, po pitanju obrazovanja, jezika, pristupa zdravstvenim ustanovama, u medijima. Promena statusa Kosova nece sama po sebi resiti ove probleme i cak moze da ih pogorsa ukoliko se ozbiljno ne bude insistiralo na sprovodjenju standarda i ukoliko se ne uvedu konkretni medjunarodno garantovani mehanizmi zastite. Vladika Teodosije je rekao da je SPC posebno zainteresovana ne samo da se napravi dobar dogovor vec da se dogovoreno efikasno sprovodi.
Predstavnici Hariman Instituta su se posebno interesovali koliko srpska dijaspora moze da pomogne svom narodu. O Irinej Dobrijevic je rekao da u SAD ima oko 1.2 miliona Srba i oko 250 parohija. On je objasnio da je priliv sredstava bio veliki u vreme sankcija i rata ali da je dijaspora i sama dosta iscrpljena, ali i razocarana tragicnim zbivanjima na prostorima bivse Jugoslavije.
Prof. DZuviler je istakao da SPC ima posebnu ulogu i odgovornost za buducnost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i da je vazno da Crkva promovise svoj stav kojim bi se distancirala od bivseg rezima. Vladika Teodosije i o. Irinej su objasnili da je Crkva bila jedan od kljucnih pobornika opozicije Milosevicevom rezimu i da je na primer manastir Visoki Decani pruzio utociste ugrozenom albanskom stanovnistvu.
Profesori Instituta Hariman su se posebno interesovali za stav SPC o eventualnoj nezavisnosti Kosova.
Vladika Jovan je rekao da Crkva ne zeli da govori jezikom politike ni da se o tom pitanju izrazava na taj nacin. To naravno ne znaci da smo ravnodusni prema tome, rekao je vladika, dodavsi da u SPC postoji uverenost da bi eventualna nezavisnost mogla da donese jos vise problema dugorocno gledano. Zato SPC apeluje da se pitanje statusa ne resava naprecac. Odluka o tom vaznom pitanju mora biti rezultat pregovora u kojima ce se uzeti u obzir interesi svih zajednica, a ne samo jedne, vecinske, i ne sme da bude nametnuta. SPC je zabrinuta, rekao je Vladika Jovan, da bi ishitreno resenje o buducem statusu Kosova i Metohije mogla da ima dramaticne posledice, koje bi se ozbiljno odrazile na demokratske procese u samoj Srbiji i Crnoj Gori, koja je clanica UN, sto bi takodje izazvalo sire potrese u celom regionu. Kosovo i Metohija, objasnio je vladika Jovan, ima izuzetno veliki znacaj za Srbe i za 500 godina turske vlasti Srbi nisu izgubili svest o Kosovu kao svom Jerusalimu.
O. Irinej Dobrijevic je rekao da postoji velika zabrinutost da bi nezavisno Kosovo sa postojecim mentalitetom i zeljom da se izgradi nacionalna albanska drzava postalo srediste za povezivanje ostalih teritorija na kojima zive Albanci. On je napomenuo da Nacionalni savet Albanije na svom sajtu ima mapu Velika Albanije, a da je albanski ministar Mustafaj nedavno izjavio da se ne moze garantovati da u buducnosti nece doci do promena granica. Zato status Kosova i Metohije nije samo pitanje Srbije i Crne Gore vec i celog regiona. Crkva ce naravno, rekao je on, nastaviti da daje doprinos u prevazilazenju predrasuda i u izgradnji poverenja medju narodima i veroispovestima i njena uloga sa svojih 6000 parohija na prostorima bivse Jugoslavije nimalo nije zanemarljiva u procesu integracije Balkana.
U nastavku razgovora odrzana je tribina na temu: „Na putu prema statusu Kosova – uloga i stav Srpske Pravoslavne Crkve“ (Towards Status for Kosovo: The Role and Perspective of the Serbian Orthodox Church). Tribinu su sponzorisali Centar za studije ljudskih prava, Centar za resavanje medjunarodnih konflikata i Centar za medjunarodnu organizaciju.