forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 08 Dec 2019, 15:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Pravoslavna crkva
PostPoslato: 13 Jul 2006, 20:53 
Kraljevčanin omladinac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2006, 14:51
Izgleda da mnogi i nisu baš upućeni kad mešaju pravoslavnu veru i horoskope, natalne karte, položaje planeta i zvezda u odnosu na čoveka.
Stav SPC je odavno poznat da su čak i naizgled bezazleno prevrtanje šoljice kafe i gledanje budućnosti iz nje jedna vrsta jeresi, tu spadaju i stvari koje sam naveo razni horoskopi itd.
Najsmešnije ili najtužnije je kada neka osoba obavezno oko ruke nosi brojanicu određuje kakav će vam biti život u budućnosti.To je više od apsurda.Brojanica je nažalost postala stvar mode, mnogi i ne znaju čemu ona služi i uz to sam na nekoj lokalnoj televiziji gledao nakog tumača horoskopa koji je imao brojanicu na ruci.
Brojanica služi za usrdo-umnu nepekidnu molitvu.Za tako nešto je potrebno dostići određen duhovni stepen, drugim rećima nije to za svakoga, sad što se neko setio pa lepo zarađuje na brojanicama to je druga stvar (srebroljublje).
U svakom slučaju ne treba mešati žabe i babe a mnogi to rade da bi na lak način došli do novca.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 14 Jul 2006, 19:49 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2006, 20:20
Hogar
Citiraj:
Brojanica je nažalost postala stvar mode, mnogi i ne znaju čemu ona služi i uz to sam na nekoj lokalnoj televiziji gledao nakog tumača horoskopa koji je imao brojanicu na ruci.

Ma uce ljudi da broje(pare)

Vrh

Tema posta: Re: Pravoslavna crkva
PostPoslato: 17 Jul 2006, 02:33 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2006, 02:42
Hogar je napisao:
Izgleda da mnogi i nisu baš upućeni kad mešaju pravoslavnu veru i horoskope, natalne karte, položaje planeta i zvezda u odnosu na čoveka.

Uvek moras da uzmes u obzir i one ljude koji nisu clanovi SPC....i koji ne mare za njeno misljenje, jer tamo ne pripadaju i ne veruju u to.

Jedna od osnovnih stvari koje cine coveka jeste i osecaj za toleranciju. Svi moramo da budemo spremni da shvatimo i razumemo jedni druge....
Imas najmanje 15 velikih organizovanih religija na svetu i sve imaju poprilicno razliciti stav prema astrologiji, okultizmu i ostalom.

Life could have been very different but then
Something changed

Vrh

Tema posta: U tome je stvar...
PostPoslato: 18 Jul 2006, 16:46 
Kraljevčanin omladinac
Korisnikov avatar

Baš je u tome i poenta da ako si član neke druge vreske organizacije ili grupe u i da se u njihovim učenjima protežiraju navedene teme, ja protiv takvih verskih grupacija nemam ama baš ništa nego sam reagovao što se mnogi "vidovnjaci" i slični i sve gore pomenuto vešto kriju ispod SPC-a.Ja sam upravo pisao u toj temi kako pojedici iskorišćavaju SPC pozivajući se na njih a u kanonima (jedna vrsta pravilnika u SPC-u) je jasno rečeno ono što sam ja napomenuo u gornjoj temi.Ponavljam da sam veoma tolerantan prema svakoj verskoj organizaciji ili grupi koja jasno ima svoja učenja i svoja pravila.Npr. budizam je religija koja ima najviše vernika na svetu, ona propovada reikarnaciju što npr. SPC ne priznaje, ko u to veruje ja sa tim nemam problem, svako ima razum i slobodu da bira u šta će da veruje čak imam i dobrog druga koji je ateista (drugim rečima ne veruje u ništa) i u opšte mi to ni namanje ne smeta.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 19 Jul 2006, 12:04 
Big boss!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2004, 13:36
Jadna ta naša SPC, baš je naivna...

Nisam baš hteo da se mešam, ali lično osećam da sam bliži Bogu noću u šumi pod svetlom zvezda nego u zgradama tipa crkava.

Još od kad su mojoj devojci u sred KV crkve ukrali novčanik - bez preke potrebe ne ulazim tamo...

A čisto terminologije radi, postoji jedna hrišćanska vera! E sad, u okviru te VERE, zbog, narodski rečeno a bez uvrede - ciganisanja među njima - postoji više CRKAVA: SPC, katolička crkva, protestantska crkva itd, itd, itd. Jedni druge priznaju ili ne (Primer: Srbi, Makedonci, Crnogorci)

Ako neko pređe iz jedne CRKVE uz drugu, on ne menja VERU!

Iako sam krštenjem postao pripadnik SPC, obeležavam krsnu slavu i tako to, nikako mi nije jasno i recimo zašto oni usklade datume sa novim naučnim saznanjima. Šta čekaju - možda da nam Božić padne u maju ili nedajbože u avgustu? Kako ćemo tada da nađemo badnjak kod koga su listovi suvi ili možda da se napušimo zelenog hrastovog lista :) A to će relativno brzo da dođe, za 25 milenijuma... Ili oni koji odlučuju u SPC o tome misle da Srba tada neće ni biti...

Eto toliko,
L.A.

Vrh

Tema posta: Naravno
PostPoslato: 19 Jul 2006, 15:06 
Kraljevčanin omladinac
Korisnikov avatar

Naravno da je i SPC kao i Vatikan ispolitizovan (svaka čast Patrijarhu Pvlu) i da se dosta meša u domene koji nisu namenjeni njoj, znači SPC slažem su nije u opšte naivna institucija i naravno da na svakom koraku možemo da vidimo njihove greške, ali nije Crkva (Dom Božiji) jedino mesto gde treba da se odlazi da bi bio spašen ili da bi bio vernik.Razni su putevi spasenja svako radi to na svoj način.Ima gro ljudi koji nisu ušli u životu u Crkvi i čak je nisu ni priznavali ali u globalu su veći vernici od ovih koji su tamo redovni, iz razloga jer su se rukovodili zdravim razumom otprilike ono što i kažu Božije zapovesti i tim činom su veči vernici od onih koji npr. idu pa rade dzep u Crkvi.Tako da su različiti putevi spasenja neko ovako neko onako itd.......
Ala smo se udaljili od početne teme uuuuu mnogo ali ovo je forum zato i služi neka vrsta debate.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Jul 2006, 23:23 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2006, 18:21
Sam naziv Pravoslavna Crkva, odredjuje da clanovi koji njoj pripadaju pravilno slave, i pravilno ispovedaju veru u Hrista. Pravoslavlje je pravilno razumevanje umom, pravilno verovanje u srcu i pravilno ispovedanje jezikom svega onoga sto nam je sam Bog otkrio o sebi, o svetu i o coveku. Pravoslavlje je zivljenje istinskim vrlinskim zivotom zasnovanom na temelju Bozijih zapovesti, jer vera bez dela je mrtva, kako nas uci Sv. Jakov Apostol, a Gospod nas podseca da ce na Strasnom Sudu svaki covek dobiti po svojim delima. Zbog toga prava vera mora da se pokaze u nasim dobrim delima a dela da budu manifestacija nase prave vere.

ulichnom igrachu!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 00:52 
Big boss!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2004, 13:36
A moze i ovako:
Samo zamenite "Pravoslavno" sa "Katolickim" u prethodnom postu i opet cete biti u pravu...

"Problem" sa religijama je taj sto nisu matematicki dokazive bez ostatka, nego su podlozne tumacenjima :roll:

L.A.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 00:58 
Korisnikov avatar

Svojim bogatim liturgijskim zivotom i svojom vernoscu apostolskom predanju Pravoslavna Crkva je sacuvala punocu kontinuiteta drevne Crkve za razliku od ostalih hriscanskih religija. Ona ima svoj zivi istorijski put kojim je isla i kojim ide danas posle dvadeset vekova. Pravoslavna Crkva ima milione svetih mucenika, ispovednika koji svedoce njenu svetost kao i bezbroj divnih cuda koja Gospod licno cini ili ih cini preko svojih svetitelja i time potvrdjuje da je Crkva misticno telo Njegovo. Crkvu sacinjavaju ne samo svestena lica nego svi oni koji istinski veruju u Hrista i koji su Svetim Krstenjem postali clanovi tela Njegovog, svi zajedno oni koji su zivi kao i oni koji su se upokojili u veri i poboznosti

ulichnom igrachu!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 01:19 
Korisnikov avatar

alazovic je napisao:
A moze i ovako:
Samo zamenite "Pravoslavno" sa "Katolickim" u prethodnom postu i opet cete biti u pravu...

"Problem" sa religijama je taj sto nisu matematicki dokazive bez ostatka, nego su podlozne tumacenjima :roll:

L.A.

Savrseno si u pravu.

Something changed

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 01:35 
Korisnikov avatar

Eh lako je biti Pravoslavac u Srbiji, ne znam, malo mi je zao sto reagujete tako, a i koliko vidim ne verujete toliko u Boga, koliko bi bilo potrebno, sa svim srcem i dusom, cisto i iskreno. Znam da svako od vas ima svoje misljenje i slobodu da veruje kako hoce i u sta hoce. Ja licno drzim do Pravoslavlja i citam dosta versku literaturu, zanimaju me i druge vere, to znanje o drugim verama mi pomaze da shvatim njihova verovanja i nacin odavanja Bogu, a i pomaze mi da imam bez granicnu toleranciju, mada kritike ne izostaju. Ne zelim da kazem da sam bez gresna, da idem svaki dan u Crkvu, ali cvrsto verujem u Boga i njegovo carstvo, verujem u istiniti zivot, zivot posle ovog zemaljskog. Mogla bih ovako do sutra, ali ostajem na ovome, nadam se da me shvacate.

ulichnom igrachu!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 01:50 
Korisnikov avatar

ne verujete toliko u Boga, koliko bi bilo potrebno, sa svim srcem i dusom, cisto i iskreno

Da, sada ja nisam cista i iskrena jer ne verujem u pravosljavlje i jer ne prihvatam hriscanstvo... Glavni problem je sto svi koji duboko veruju u SPC ili bilo koju drugu veru reaguju ovako.... Drago mi je sto ni u jednom trenutku, ni na jedan nacin ne licim na nekoga od "pravih" vernika.

Konzervativnost opicila u glavu i zatvorila sve prolaze.

Something changed

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 02:07 
Korisnikov avatar

Ti devojko ne citas mirno moje postove, ja nisam rekla da onaj ko ne veruje u Boga da nije ok. Svako ima svoje misljenje, to je kao prvo. A ja nisam konzervativna, naporotiv. A crkva nema veze sa mojom verom u Boga..slucajno sam se rodila kao Srpkinja, da sam se rodila u Iranu volela bih Boga isto sa svim srce i dusom, samo praktikovala verske obicaje na malo drugaciji nacin.

ulichnom igrachu!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 02:18 
Korisnikov avatar

Ja sve citam mirno i sa paznjom. Izvini, ali 99% zakljucaka koji su mogli da se izvuku iz tvoje poruke bi se poklapali sa mojom prethodnom porukom.

Ne sudim o tebi na osnovi tvoje vere, nisam monstrum da tako razmisljam, mozda ti nisi takva, ali veruj mi, isuvise mnogo puta mi je koza bila na siljku zbog svega toga. Preko skole, do grada, zatim drustva itd...

Something changed

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2006, 02:20 
Korisnikov avatar

Moram jos nesto da prokomentarisem.....

Rodila si se kao srpkinja i zato si prvoslavka.... Hmmm, i ja sam se rodila kao srpkinja................

Nesto najgore sto se desilo na ovom svetu jeste to sto se crkva mesa u drzavu.

Something changed

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]