forum.kraljevo.com

Forum posetilaca internet prezentacije www.kraljevo.com
Danas je 18 Sep 2019, 19:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2005, 20:49 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 15 Okt 2005, 21:13
Ko je čitao triologiju Mome Kapora o Sarajevu?

Donosim vam dio iz romana:

"Pucanj na svatove, u nedelju 1.marta 1992, ispred stare pravoslavne crkve u Sarajevu, nagovestio je, nakon podizanja barikada, početak građanskog rata u Bosni i Hercegovini, koji je, kao i Drugi svetski rat u Jugoslaviji, otpočeo 6.aprila, da bi trajao gotovo pune četiri godine.

Sporazumom u američkoj vojnoj bazi u Dejtonu (Ohajo) na Aranđelovdan (21.novembra) 1995, Sarajevo je pripalo muslimansko-hrvatskoj federaciji podeljene Bosne, posle čega se iz njega u februaru i martu iselilo sto pedeset hiljada Srba. U gradu su ostali samo oni Srbi koji nisu mogli ili nisu imali kuda da odu."

"Pomaže Bog!
-Bog ti pomogao...-otpozdravi stari kaluđer.
-Ti, brate, obiđe ceo svet, a tek sada stiže u Hilandar! -reče prekorno.
- Priznajem, grešan sam, oče-kazao sam saginjući se da mu celivam ruku, što on učtivo izbeže, spustivši je".

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 21 Okt 2005, 23:34 
Kraljevčanin omladinac

Šta je, braćo, niko ništa ne čita ili nema pojma ko je Momo!?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Okt 2005, 00:13 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 04 Sep 2005, 16:38
Nas to ne interesuje mi smo ---> 8)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2005, 20:01 
Kraljevčanin omladinac

A šta te interesuje?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 00:23 
Kraljevčanin omladinac

"..."Poslednje četiri godine, dok je trajao rat, putovao sam veoma malo van granica domovine, koja se iz meseca u mesec, iz dana u dan, sve više smanjivala, sve dok ne postade toliko mala da se danas može s kraja na kraj obići kolima za jedan dan. Prateći njeno smanjivanje,kao da sam se sam i sam smanjivao. Na pragu sam šezdesete;možda bi trebalo napraviti konačni popis svih predela,gradova,ostrva,rodbine,prijatelja i ljubavi koje sam poslednjih godina izgubio. Koliko postoji samo ulica koje sanjam, na kojima bi me odmah ubili, ili u najboljem slučaju, uhapsili čim me vide!A među njima, u tom životnom svođenju računa, među prvima je ulica u kojoj sam se rodio.

Poslednji put sam video Sarajevo u jednom snežnom sumraku posle velikog egzodusa Srba iz tog grada. Drum prema slobodnim planinama, kamo sam se uputio, bio je avetinjski pust. Iza jedne krivine, na mestu zvanom "osmice", niz koje sam se kao dečak sankao i tamnog bedema borove šume, Sarajevo se iznenada otvorilo pred mojim očima poput sive lepeze. Ležalo mi je tu pod nogama kao srebrni poslužavnik prekriven beličastom skramom otrovne izmaglice, koji je neko zavitlao i bacio među snežna brda. U jednom jedinom blesku video sam na njemu serviran čitav moj život;lavirinte zgrada,trgove,ulice i sokake, džamije i crkve i sleđene jablanove, kao što kažu da trenutak pred smrt čoveku u jednom času prolete kroz svest svi proživljeni dani. Uspavano, naliveno tišinom, Sarajevo je disalo kao more sivih kockica na metafizičkom sagu detinjstva i mladosti.

Moj pratilac mi bez reči pruži pištolj, a sam ubaci metak u cev automata i otvori stražnji prozor džipa, spreman za paljbu, jer smo prolazili kroz neprijateljsku teritoriju. Tiho mi naredi da pucam bez oklevanja na svakog ko nas pokuša zaustaviti. Sa svoje leve strane, opčinjen, zurio sam u Sarajevo, znajući da ga vidim poslednji put, dok su s desne strane druma kroz šumu promicale opasne tamne senke onih kojima je pripao taj komad zemlje. GLEDALI SMO SE TAKO POSLE ČETVRT VEKA, SA STRAŠNE BLIZINE, OČI U OČI, MOJ RODNI GRAD, KOJI JE MNOGO PUTA NA RAZLIČITE NAČINE POKUŠAVAO DA ME UBIJE I ZADRŽI NA PUTU DO SLOBODE, I JA, NJEGOV SIN, SA PRSTOM NA OBARAČU ORUŽJA.Mirisalo je na skori sneg i smrt....."

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 13 Nov 2005, 02:07 
Pravi kraljevčanin :)
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2005, 19:06
Brate, ovo ti nije hronika izgubljenog grada nego izgubljena hronika, bez uvrede.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 13 Nov 2005, 02:09 
Korisnikov avatar

Ubi nas... Idem da uchim.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 13 Nov 2005, 22:45 
Kraljevčanin omladinac

Petit ...ko keks...jebote...

samo ti uci...imaš još mnogo toga da naučiš da bi izašao iz svoga grada u svijet...među ljude....

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 14 Nov 2005, 23:07 
Korisnikov avatar

Bravo, kao keks. Hocesh kreker? :lol: Hocesh da kazhesh da u mom gradu nema ljudi ili da ovi shto ovde zhive nisu ljudi? Idem opet da uchim. :shock: :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2005, 23:04 
Kraljevčanin omladinac

Taman posla...pogrešno kapiraš a to je dokaz da još nisi izašao ni u sve dijelove Kraljeva a kamoli u Svijet...ljudi su svugdje isti...svugdje imaš dobre i loše, doktore, profesore, umjetnike, budale, idiote, kurve, papane, filozofe i sl., ali mi ti još mnogo moraš da učiš da bi mogao sam opstati van tvoga grada....a bez mame i tate...

naprotiv, Kraljevo ima talentovane mlade ljude ali nema novca da im pomogne i usmjeri njihov um...a možda si i ti jedan od njih...ali te jebe što si prepotentan...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2005, 20:43 
Korisnikov avatar

Nemash dokaz. Da si mi konfiskovao vizu video bi da sam se naputovao ali vishe ne zhivimo u totalitarnom rezhimu tako da to nije moguce. U Kraljevu sam rodjen i to je moj rodni grad tako da zaboravi prichu o delovima Kraljeva, nije bash toliko veliko ali ga ipak volim i poznajem svoje sugradjane. Istina je da moram josh mnogo da uchim, ali to vazhi za sve. Ali bih te ipak podsetio da, na nashu zhalost, trenutna nauchna dostignuca nisu bash locirana u jugoistochnoj evropi a kamoli u Srbiji. Na zapadu imaju vishe univerzitetskih gradjana u proseku od nas zbog obrazovnog sistema koji vapi za reformom ali i zbog bolje ekonomske situacije za studente koji jure stipendije. Imaju i ludaka, naravno. Samo retko koja zemlja, razvijena zemlja ima glasachko telo koje podrzhava nacional-shovinistichku opciju kao kod nas i zbog toga se moramo zabrinuti. Mladi ljudi u Srbiji uglavnom podrzhavaju demokratiju a to je ohrabrujuce.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2005, 20:46 
Korisnikov avatar

Dodao bih da je najveci greh radikala shto koriste situaciju i truju mrzhnjom sirotinju i hushkaju na druge nacije ili izmishljene neprijatelje tj uvek je neko drugi kriv. Ekonomski program naravno NEMAJU.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2005, 00:47 
Kraljevčanin omladinac

Pogrešio si...ja sam pristalica SPS-a, hehe...pa, stvarno...dok je bio komunizam svi ste mogli u radnička odmarališta na more, mogla je i prosećna radnička porodica da dođe kod mene u moju kuću na Pelješcu za male pare i osoli guzicu...a ovako...malo morgental...hehe...sad svaki 10-ti ide na more u 5 godina...

Ma ustvari...zabole me i za jedne i za druge u politici....mene je politika gurnula u rat...imao sam stan u Splitu, kuću na Pelješcu, kuću u Sarajevu... a sad sedim u provinciji sa jednom strujnom fazom i žmirka mi kompjuter...dok ovo pišem...ma jebeš patriote...i demokrate...gledaj sebe...i svoju porodicu...ne daj da te pojedu papani kojima nije sveto ništa na svetu...živi i radi, pamti i vraćaj!!!

Slušaj Arsena Dedića i Gabi Novak...Stonse, Bijelo dugme i budi fin...i nasmijan...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2005, 17:26 
Korisnikov avatar

E pa doshlo vreme da se plate sva ta ne`radnichka` letovanja zato i kazhem da ti matori komunisti shto su se zaduzhili sada treba da se pokriju ushima. Mi mladi radimo da otplatimo njihove dugove i zato imamo pravo da vodimo ovu zemlju, a znao sam da si simpatizer SPS-a, tvoj mentalni sklop je takav. Sada si sigurno za radikale, mutantu jedan. :lol: Rekao si da brinem za sebe i svoju porodicu i da se manem politike ali zhivimo u zemlji u kojoj losha politika nece nas da se mane u koja bukvalno izjeda porodicu. Mi mladi smo mozhda poslednji zdravi izdanak na ovom trulom deblu jer kao shto vidish, ubi nas ne ptichji grip nego bela kuga. A za vreme komunista je bilo toliko lepo da su stotine hiljade Srba otishle u Nemachku, Ameriku itd pa sada kao parazitska drzhava zhivimo od nechije pomoci. Ti komunisti su se borili protiv jedne elite da bi stvorili svoju koja je mnogo gora od burzhoazije a ti isti, nazovi komunisti, su izdali samu ideju, ne zato shto je pogreshna vec zato shto su neobrazovani stolari, bravari, kravari doshli u gradove da maltretiraju poshten kapitalistichki svet pod kojim je Srbiji dobro ishlo sve do pochetka svetskih ratova.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2005, 18:06 
Kraljevčanin omladinac

Pridružio se: 27 Okt 2005, 06:17
LePetitPrince je napisao:
E pa doshlo vreme da se plate sva ta ne`radnichka` letovanja zato i kazhem da ti matori komunisti shto su se zaduzhili sada treba da se pokriju ushima. Mi mladi radimo da otplatimo njihove dugove i zato imamo pravo da vodimo ovu zemlju, a znao sam da si simpatizer SPS-a, tvoj mentalni sklop je takav. Sada si sigurno za radikale, mutantu jedan. :lol: Rekao si da brinem za sebe i svoju porodicu i da se manem politike ali zhivimo u zemlji u kojoj losha politika nece nas da se mane u koja bukvalno izjeda porodicu. Mi mladi smo mozhda poslednji zdravi izdanak na ovom trulom deblu jer kao shto vidish, ubi nas ne ptichji grip nego bela kuga. A za vreme komunista je bilo toliko lepo da su stotine hiljade Srba otishle u Nemachku, Ameriku itd pa sada kao parazitska drzhava zhivimo od nechije pomoci. Ti komunisti su se borili protiv jedne elite da bi stvorili svoju koja je mnogo gora od burzhoazije a ti isti, nazovi komunisti, su izdali samu ideju, ne zato shto je pogreshna vec zato shto su neobrazovani stolari, bravari, kravari doshli u gradove da maltretiraju poshten kapitalistichki svet pod kojim je Srbiji dobro ishlo sve do pochetka svetskih ratova.

Ja ne znam koja istorija se sada uci ali mi nije poznat period kada je Srbiji dobro islo... posle cara Dusana... Da li bi mogao konkretnije da navedes godine o kojima govoris?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]